JA-158P * - wireless outdoor PIR
The wireless PIR detector JA-158P is designed to detect human disturbance of the outdoor space. It is an outdoor detector from Optex, complete with a transmitter compatible with the JABLOTRON 100+ system. Type of device The JA-158P wireless PIR...
Product code: 0100-104 EAN: 8594052539752 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The wireless PIR detector JA-158P is designed to detect human disturbance of the outdoor space. It is an outdoor detector from Optex, complete with a transmitter compatible with the JABLOTRON 100+ system.
| Type of device | The JA-158P wireless PIR detector is designed to detect outdoor disturbances |
| Power supply | 2 x Lithium battery type CR123A (3 V, 1500 mAh) Note: Batteries are not included |
| Battery life | 2 x (3 x) CR123A, approx. 3 years (4 years) at the set saving mode 120 s |
| Alternative power supply (may not be) | 2 x Lithium battery type LS (T) 14500 (3.6 V, AA) Note: Batteries are not included |
| Battery life | 2 x (3 x) LS (T) 14500, approx. 3 years (4 years) at set saving mode 120 s |
| Working frequency | 868.1 MHz |
| Signal range | up to 300 m for direct visibility |
| Detection area | 12 m / 85 °; 94 segments |
| Mounting height | 2.5 - 3.0 m |
| Motion detection | 0.3 - 1.5 m / s |
| Saver | optionally 5 s or 120 s |
| Cover | IP55 |
| Usage (environment) | IV according to ČSN EN 50131-1 |
| Weight | 620 g |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















