JA-151ST * - wireless smoke and temperature detector + siren
It is used to detect fire hazards in the interior of residential or commercial buildings. The detector is also suitable for installation in caravans or mobile homes. It is not intended for installation in an industrial environment. Type of device...
Product code: 0106-535 EAN: 8595614111751 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used to detect fire hazards in the interior of residential or commercial buildings. The detector is also suitable for installation in caravans or mobile homes. It is not intended for installation in an industrial environment.
| Type of device | wireless smoke and temperature detector + siren |
| Power supply | 3 AA alkaline batteries 1.5 V, 2.4 Ah |
| Power supply | Batteries not included |
| Battery life | about 3 years |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | approx. 300 m (open terrain) |
| Temperature detection | class A2 according to ČSN EN 54-5 |
| Cover color | white |
| Detection | optical light scattering |
| Properties | smoke detector sensitivity - m = 0.11 ÷ 0.13 dB / m according to ČSN EN 54-7 |
| Properties | alarm temperature - +60 ° C to +65 ° C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















