JA-122PC-GR - gray - bus PIR with photo verification. camera
It is used for the spatial detection of the movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of an alarm. When motion is detected, the detector's camera takes a color image with a resolution of up to 640x480 pixels....
Product code: 2309-147 EAN: 8595614129077 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used for the spatial detection of the movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of an alarm. When motion is detected, the detector's camera takes a color image with a resolution of up to 640x480 pixels.
| Detector type | digital BUS PIR detector with 90° camera |
| Addressing the detector in the system | one position |
| Detector settings | F-link software from PC |
| Power supply | from the control panel bus 12 V (9 ... 15 V) |
| Standby/alarm current draw | 5mA / 110mA |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Range | 12 m |
| Angle of view (horizontal) | camera: 90° |
| Properties | image size: (typically) 2-10kB / 2-64kB (6kB / 35kB) |
| Mounting/mounting | on the wall, in the corner |
| Distinction | LQ 320x240; HQ 640x480 pixels |
| Properties | transmission time of LQ image to the control panel: up to 20 sec. (ideally 10 sec.) |
| Function | snapshot creation on demand |
| Function | flash range: max. 3 m |
| Alarm output | by BUS bus |
| Design of the cover | plastic |
| Cover color | grey |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















