JA-114HN - bus module with 4 inputs and 4 outputs
The JA-114HN module is especially suitable for wire alarm reconstructions, where detectors are maintained. It is also often used to control multiple appliances using PG outputs. Auxiliary power supply allows to supply current for boost relays...
Product code: 0104-724 EAN: 8595614115100 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The JA-114HN module is especially suitable for wire alarm reconstructions, where detectors are maintained. It is also often used to control multiple appliances using PG outputs. Auxiliary power supply allows to supply current for boost relays connected to the signal output.
| Module type | input and output module |
| Power supply | from 12 V control panel bus (9… 15 V) |
| Current consumption | 25 mA + consumption of connected devices |
| Number of inputs | 4 |
| Max. measured input resistance | 20 kOhm |
| Max. length of leads to inputs | 100 m |
| Number of outputs | 4 x optorele |
| Max. current / voltage switched by each output | 500 mA / 38 V |
| Max. output current + U (electronic fuse) | 200 mA |
| Tamp | yes, switch on the board |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















