AC-160-DIN - wireless relay on DIN
If the multifunction relay is taught into the control panel, the JABLOTRON 100+ system copies the selected PG outputs. However, the relay can be installed as a fully autonomous device, responsive to the activation of JA-15x series one-way detectors....
Product code: 0104-772 EAN: 8595614112574 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
If the multifunction relay is taught into the control panel, the JABLOTRON 100+ system copies the selected PG outputs. However, the relay can be installed as a fully autonomous device, responsive to the activation of JA-15x series one-way detectors.
| Type of device | DIN wireless relay |
| Power supply | ~ 230 V / 50 Hz, protection class II equipment. |
| Communication protocol | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Power consumption | own 0.4 W / max 1.5 W |
| Maximum output load | max. 8 A - inductive, capacitive load |
| Maximum output load | max. 1000 W - halogen lighting |
| Maximum output load | max. 16 A - resistive load |
| Maximum output load | 250 V AC / 24V DC |
| Switched voltage / current / power | min. 0.5 W |
| Cross section of veins | max 2 x 1.5 mm2 |
| Cross section of veins | max. 1 x 2.5 mm2 |
| Cover | IP20, IP40 for front panel |
| Module color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















