IPC-HFW5541T-ASE-S3-BLACK - 3.6 mm - black, 5Mpix Starlight, 80m, MIC, audio and alarm I/O, ePoE, anti-vandal, WizMind Series S detection
WizMind Series S outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. Integrated microphone. SMD 3.0 smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection,...
Product code: 2311-088 EAN: 6923172578709 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind Series S outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. Integrated microphone. SMD 3.0 smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, face detection, people counting, video metadata, heat maps, smart search, smart sound detection . 5 Mpix resolution, smart IR range 80 m, fixed lens 3.6 mm (horizontal angle 92°), micro SD card slot, audio and I/O alarm. PoE/ePoE or 12 VDC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/2.7” 5 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0009 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Smart abandoned object; smart missing object, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart Sound Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 80 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3.6 mm |
| Angle of view (horizontal) | 92° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 25 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart SMD 3.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, face detection, people counting, video metadata, heat maps, smart search, smart sound detection |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Smart Illumination, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 8.3 W (12 VDC); 9.8W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















