IPC-HFW5541T-ASE-S3 - 2.8 mm - 5Mpix Starlight, 80m, AI, SMD3.0, MIC, audio and alarm I/O, ePoE, anti-vandal
WizMind Series S outdoor anti-vandal IP camera with highly sensitive Starlight sensor and SMD 3.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. Integrated microphone, 5 Mpix resolution, smart IR range of 80 m,...
Product code: 2306-237 EAN: 8595584659499 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind Series S outdoor anti-vandal IP camera with highly sensitive Starlight sensor and SMD 3.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. Integrated microphone, 5 Mpix resolution, smart IR range of 80 m, fixed lens 2.8 mm (111°), micro SD card slot and alarm I/O. This series offers standard motion detection, perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, people counting, face detection, heat maps, abandoned/lost object, sound detection. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/2.7” 5 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0009 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Smart abandoned object; smart missing object, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart Sound Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 80 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 111° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 25 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, heat maps, sound detection |
| Adjustable functions | AI, SMD, IVS, AI SSA, FD, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, defog, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | Micro SD (max. 512 GB) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 8.3 W (12 VDC); 9.8W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















