IPC-HFW3849T1-ZAS-PV-S5 - 2.7 - 13.5 mm - 8Mpix, 50m IR and 40m white LED, WizSense Series, alarm I/O, active deterrence
WizSense Series Bullet IP Camera, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection. SMD 4.0 human/vehicle detection, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, intelligent search, integrated microphone and speaker (two-way...
Product code: 2406-067 EAN: 6923172502766 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense Series Bullet IP Camera, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection. SMD 4.0 human/vehicle detection, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, intelligent search, integrated microphone and speaker (two-way audio communication), alarm I/O, micro SD card slot. Powered by PoE or 12 VDC.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Bullet |
| Line | WizSense Series |
| Sensing Element | 1/2.8" CMOS |
| Light Sensitivity | 0.004 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | IVS (Perimeter Protection); SMD 4.0; AcuPick; AI SSA; Smart Search |
| Intelligent Video Analysis | IVS (Perimeter Protection); SMD 4.0 (human and vehicle detection); AcuPick (automated one-click search for moving objects); AI SSA (dynamic image adaptation to environmental lighting conditions); Intelligent Search |
| Night Mode | In night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates the visible white LED light and changes the image mode to color to get real perimeter intrusion information, the camera can of course also be set to normal modes, no illumination at all, night IR LED only or white LED only |
| Brightness | 50 m (IR 850 nm) 40 m (white light) |
| Lens Type | motorized |
| Lens | 2.7 mm-13.5 mm |
| Frame angle (horizontal) | 108°-34° |
| Resolution | 8 Mpix |
| Pixel count | 3840 × 2160 px |
| Frame rate | Main stream. Side stream: 704 × 576@(1 fps-25 fps)/704 × 480@(1 fps-30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1 fps-25/30 fps |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ | Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | DMSS mobile app, SmartPSS Lite and DSS software, DoLynk Care management |
| Camera Pan | 0°-360° |
| Camera Tilt | 0°-90° | Camera Tilt (Roll) | 0°-360° |
| WDR | 120 dB |
| Audio I/O | integrated dual microphone and speaker (two-way audio communication capability) |
| Alarm I/O | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3-5 VDC/1 channel out: wet contact, 300 mA 12 VDC |
| SD card | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Power | 12 VDC/PoE (802.3af); Basic: 4.5 W (12 VDC); 5.8 W (PoE) Max (H.265+WDR+warm light+siren and light active deterrence + intelligence on): 8.9 W (12 VDC); 10.3 W (PoE) |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















