IPC-HFW3541T-ZAS-S2 - 2.7-13.5 mm - 5Mpix Starlight, 60m, AI, MIC, SSA, SMD4.0, appl.
WizSense outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR range of 60 m, motorized lens 2.7-13.5 mm (99°-28°),...
Product code: 2211-064 EAN: 6923172542373 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR range of 60 m, motorized lens 2.7-13.5 mm (99°-28°), integrated microphone and alarm I/O. The camera is also equipped with artificial intelligence AI SSA for dynamically adapting the image to the lighting conditions of the environment. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.7" 5 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, AI SSA, SMD 4.0 |
| Night mode | real DAY/NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Glare | 60 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 99°-28° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and motion detection SMD 4.0 with object classification, AI SSA for dynamic adaptation of the image to the lighting conditions of the environment |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD 4.0, AI SSA, WDR, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, EIS, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/2.8 W (12 VDC); 3.4 W (PoE), max. (WDR + IR intensity + Intelligence): 7.4W (12 VDC); 8.5W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















