IPC-HDW5842TM-ASE-S3 - 2.8mm - 8Mpix Starlight, 50m, AI, FD, PC, SMD3.0, SSA, MIC, audio and alarm I/O, ePoE
WizMind S series outdoor dome ball IP camera. Fixed lens 2.8 mm (angle 111°), smart IR range 50 m, integrated microphone. Resolution 8 Mpix. The camera is equipped with AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object...
Product code: 2309-178 EAN: 6923172588289 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind S series outdoor dome ball IP camera. Fixed lens 2.8 mm (angle 111°), smart IR range 50 m, integrated microphone. Resolution 8 Mpix. The camera is equipped with AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, intelligent sound detection, heat maps. The camera is also equipped with SSA artificial intelligence for dynamically adapting the image to the lighting conditions of the environment. SD card slot, alarm input and output, PoE/ePoE or 12 VDC power supply. Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/1.8" 8 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.0008 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, Smart Object Detection, SMD 3.0, AI SSA, Face Detection, People Counting, Heat Map, Video Metadata, Smart Search, Smart Sound Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 50 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 111° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, intelligent sound detection, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD, AI SSA, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Defog, Mirror, Privacy Masking, Motion Detection |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: wet contact, 5mA 3V–5V DC / 1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE); Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 6.8 W (12 VDC); 8.8W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















