IPC-HDW5449H-ASE-D2 - 2.8mm - 2x 4Mpix Starlight, dual AI sensor, AI, MIC, ePoE
WizMind series outdoor dome ball IP camera equipped with a dual 1/1.8" sensor for very high sensitivity in the visible and infrared spectrum of light to obtain maximum image quality and sharpness. Integrated microphone and speaker. Fixed lens...
Product code: 2206-009 EAN: 6923172540287 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind series outdoor dome ball IP camera equipped with a dual 1/1.8" sensor for very high sensitivity in the visible and infrared spectrum of light to obtain maximum image quality and sharpness. Integrated microphone and speaker. Fixed lens 2.8 mm (97°). Smart IR LED 50 m. 4 Mpix resolution with a frequency of 25 frames/s. The camera is equipped with AI artificial intelligence: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, person counting, face detection, heat maps, abandoned/lost object. Audio input and output , alarm input and output.ePoE power.Dahua manufacturer demonstration videos on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1/1.8" + 1/1.8" Dual AI CMOS sensors |
| Light sensitivity | 0.0002 lux @F1.0 |
| Technology | Artificial Intelligence: Perimeter protection, SMD Plus, Face detection, People counting, Heat map, Object Abandoned/Missing |
| Night mode | real DAY/NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Glare | 50 m IR LED and 50 m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 97° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, people counting, face detection, heat maps, abandoned/lost object |
| Adjustable functions | AI, IVS, DWDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1/1 |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12VDC/Basic: 3.9 W (12 VDC); 4.6 W (PoE) Max. (H.265+IR and Warm light on): 9.3 W (12 VDC); 10.5W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















