IPC-HDW5442T-ZE-S3 - 2.7-12 mm - 4Mpix Starlight, 40m, AI, FD, PC, SMD3.0, SSA, MIC, ePoE
WizMind S series outdoor dome ball IP camera. Motor lens 2.7-12 mm (115°-47°), smart IR range 40 m, integrated microphone. Resolution 4 Mpix. The camera is equipped with AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object...
Product code: 2309-177 EAN: 6923172586261 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind S series outdoor dome ball IP camera. Motor lens 2.7-12 mm (115°-47°), smart IR range 40 m, integrated microphone. Resolution 4 Mpix. The camera is equipped with AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, heat maps. The camera is also equipped with SSA artificial intelligence for dynamically adapting the image to the lighting conditions of the environment. SD card slot, PoE/ePoE or 12 VDC power supply. Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/1.8” 4 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.8 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.8 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, Smart Object Detection, SMD 3.0, AI SSA, Face Detection, People Counting, Heat Map, Video Metadata, Smart Search |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 115°-47° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD, AI SSA, EIS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Defog, Mirror, Privacy Masking, Motion Detection |
| Audio I/O | integrated microphone |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 3.5 W (12 VDC); 4.5 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 6.7 W (12 VDC); 8.2W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















