IPC-HDW3541T-ZS-S2 - 2.7-13.5 mm - 5Mpix Starlight, 40m, AI, SSA, SMD4.0, MIC
WizSense outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor, integrated microphone and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, motorized lens...
Product code: 2303-063 EAN: 6923172542250 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor, integrated microphone and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, motorized lens 2.7-13.5 mm, (99°-28°), micro SD card slot. Another advantage is the ability to rotate the image by 90° and use it for monitoring narrow streets and corridors in the so-called "corridor mode". Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.7" 5 Megapixel Progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, AI SSA, SMD 4.0 |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 99°-28° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2880 x 1620 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and motion detection SMD 4.0 with object classification, AI SSA for dynamic adaptation of the image to the lighting conditions of the environment |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD 4.0, AI SSA, WDR, EIS, Defog, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/5.7 W (12 VDC); 6.4 W (PoE) Max. (WDR + IR intensity + Intelligence): 8.9 W (12 VDC); 10.2W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















