IPC-HDW2849TM-S-IL - 3.6 mm - 8Mpix, 30m IR and 30m white LED, WizSense 2 Series, SMD Plus, integrated microphone
Dome ball IP camera WizSense 2 Series, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection, SMD+ human/vehicle detection, smart search, integrated microphone, micro SD slot. PoE or 12 VDC power supply.Device TypeIP CameraProductionDome...
Product code: 2406-027 EAN: 6923172581556 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Dome ball IP camera WizSense 2 Series, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection, SMD+ human/vehicle detection, smart search, integrated microphone, micro SD slot. PoE or 12 VDC power supply.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Dome ball |
| Line | WizSense 2 Series |
| Sensing Element | 1/2.7" CMOS |
| Light sensitivity | 0.008 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0008 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | IVS (Perimeter Protection); Smart Search |
| Intelligent Video Analysis | IVS (Perimeter Protection); SMD (Man and Vehicle Detection) Plus; Smart Search |
| Night Mode | In night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates the visible white LED light and changes the image mode to color to get real perimeter intrusion information, the camera can of course also be set to normal modes, no illumination at all, night IR LED only or white LED only |
| Brightness | 30 m (IR 850 nm) 30 m (white light) |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3,6 mm |
| Frame angle (horizontal) | 87° |
| Resolution | 8 Mpix |
| Pixel count | 3840 × 2160 px |
| Frame rate | Main stream: 3840 × 2160 @(1-20 fps )/2688 × 1520@(1-25/30 fps) sub stream: 704×576@(1-25 fps)/704×480@(1-30 fps) |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ | Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | DMSS mobile app, SmartPSS Lite and DSS software, DoLynk Care management |
| WDR | 120 dB |
| Audio I/O | integrated microphone |
| SD card | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Power | 12 VDC/PoE (802.3af) Basic: 2.6 W (12 VDC); 3.3 W (PoE) Max (H.265+ max. resolution + max. stream + WDR + warm light intensity + IVS): 5 W (12 VDC); 5.9 W (PoE) |
| Material | System internals: metal Cover: metal Trim ring: plastic Mounting plate for quick installation: metal |
| Color | White |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















