IPC-HDBW5442R-ASE-S3-B - 2.8 mm - black, 4Mpix, 50 m, WizMind Series S detection, Alarm I/O, MIC, ePoE, an
Dome IP WizMind S series, IVS perimeter protection, intelligent object detection, SMD human/vehicle detection, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, face detection, person counting, heatmap, metadata, intelligent search,...
Product code: 2403-042 EAN: 6923172578778 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Dome IP WizMind S series, IVS perimeter protection, intelligent object detection, SMD human/vehicle detection, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, face detection, person counting, heatmap, metadata, intelligent search, audio detection. Integrated microphone, alarm I/O, micro SD slot. Power supply PoE/ePoE or 12 VDC. Antivandal IK10, IP67 rated.
| Device Type | IP Camera |
| Design | Dome |
| Line | WizMind Series S |
| Sensing Element | 1/1.8" CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.6 (Color, 30IRE) 0.0004 lux@F1.6 (B/W, 30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technologies | IVS (Perimeter Protection); Smart Object Detection; SMD; AcuPick; AI SSA; Face Detection; People Counting; Heat Map; Video Metadata; Smart Search; Smart Sound Detection |
| Intelligent Video Analysis | IVS (Perimeter Protection); Smart Object Detection; SMD (human and vehicle detection); AcuPick (automated one-click search for moving objects); AI SSA (dynamic image adaptation to environmental lighting conditions); Face Detection; Person counting; Heat map; Video metadata; Intelligence |
| Night mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 50 m (IR 850 nm) |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2,8 mm |
| Frame angle (horizontal) | 112° |
| Resolution | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 × 1520 px |
| Frame rate | Main stream: 2688 × 1520 (1 fps-25/30 fps)/1920 × 1080 (1 fps-50/60 fps) Sub stream: D1@(1-25/30 fps) Third stream: 1080p@(1-25/30 fps) Fourth stream: 720p@(1-25/30 fps) |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | DMSS mobile app, SmartPSS Lite and DSS software, DoLynk Care management |
| WDR | 140 dB |
| Audio I/O | integrated microphone |
| Alarm I/O | 1 channel in: wet contact, 5mA 3V-5V DC/1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC |
| SD card | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Enhancement Base-T) |
| Power | 12 VDC/PoE (802.3af)/ePoE Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE) Max (H.265 + WDR+ Intelligence on + IR on): 6.8 W (12 VDC); 8.8 W (PoE) |
| Material | metal and plastic |
| Antivandal | IK10 |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















