IPC-EBW8842-AS - 1.85 mm - 8Mpix, 10m, 360°, AI, IVS, MIC, people counting, heat maps
WizMind artificial intelligence panoramic anti-vandal IP camera with high sensor sensitivity. The camera has a fixed lens of 1.85 mm and a panoramic image (360°). Resolution 8 Mpix at 25 frames/s. IR LED glare 10 m. Perimeter protection, people...
Product code: 2304-005 EAN: 6923172507921 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind artificial intelligence panoramic anti-vandal IP camera with high sensor sensitivity. The camera has a fixed lens of 1.85 mm and a panoramic image (360°). Resolution 8 Mpix at 25 frames/s. IR LED glare 10 m. Perimeter protection, people counting, heat maps. The camera provides rich details and a panoramic view at the same time. Integrated microphone and speaker with the ability to play preset and custom announcements, two-way communication. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Panorama |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1/1.7" 8 Megapixel CMOS image sensor |
| Light sensitivity | 0.01 Lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.001 Lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 Lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter Protection, People Counting, Heat Map |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 10 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 1.85 mm |
| Angle of view (horizontal) | 185° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3280 x 2480 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection, people counting, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, DWDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, defog, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated dual microphone and speaker (two-way audio communication option) |
| I/O alarm | 2 channels in: 5 mA 3V–5VDC / 2 channels out: 1000 mA 30 VDC/500 mA 50 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100/1000 Mbps) |
| Power supply | PoE+ or 12VDC/Basic: 6.5 W (12 VDC); 6.1 W (PoE) Max. (ICR + IR intensity): 13 W (12 VDC); 13.9 W (PoE) Heating: 3 W (12 VDC); 3W (PoE) |
| PoE type | 30W (IEEE802.3at) PoE+ |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















