IPC-EBW81242-AS-S2 - 1.85 mm - 12Mpix Starlight, 10m, 360°, dual MIC and speaker, AI, people counting, statistics, reports
Outdoor anti-vandal fisheye IP camera of the WizMind series. Panoramic lens 360°/horizon 185°, IR illumination 10 m, dual microphone and speaker for two-way communication. Resolution 12 Mpix. The camera is equipped with several types of...
Product code: 2304-004 EAN: 6923172507631 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal fisheye IP camera of the WizMind series. Panoramic lens 360°/horizon 185°, IR illumination 10 m, dual microphone and speaker for two-way communication. Resolution 12 Mpix. The camera is equipped with several types of intelligent detection, detecting passage, entering a marked area, creating a Heat Map, counting people, managing queues, creating reports and statistics. PoE+ or 12 VDC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Panorama |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1/1.7” 12 Megapixel CMOS image sensor |
| Light sensitivity | 0.01 Lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.001 Lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 Lux (Illuminator on) |
| Technology | People counting, Queue Management, Heat map |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 10 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 1.85 mm |
| Angle of view (horizontal) | 360° |
| Distinction | 12 Mpix |
| Number of pixels | 4000 x 3000 px |
| Frame rate | 25 fps at 12 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| Intelligent video analysis | detects passage, entry into designated area, creation of heat map, counting people, queue management, reports, statistics |
| Adjustable functions | DWDR, IVS, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, Motion detection, Defog, etc. |
| Audio I/O | integrated dual microphone and speaker (two-way audio communication option) |
| I/O alarm | 2 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 2 channel out: 1000 mA 30 VDC/500 mA 50 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100/1000 Mbps) |
| Power supply | PoE+ or 12 VDC/Basic: 6.5 W (12 VDC); 6.1 W (PoE) Max. (ICR + IR intensity): 13 W (12 VDC); 13.9 W (PoE) Heating: 3 W (12 VDC); 3W (PoE) |
| PoE type | 30W (IEEE802.3at) PoE+ |
| Material | metal and plastic |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















