IPC-EB5541-AS - 5Mpix, 360 ° panorama, AI, MIC, counting, heat maps
Outdoor panoramic anti-vandal IP camera 360 ° (horizontal 180 °), built-in microphone. When mounted horizontally, it allows an overview of the situation in all directions, image functions (original, panorama, double panorama, Eptz, etc.). 5 Mpix...
Product code: 2006-095 EAN: 6939554948930 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor panoramic anti-vandal IP camera 360 ° (horizontal 180 °), built-in microphone. When mounted horizontally, it allows an overview of the situation in all directions, image functions (original, panorama, double panorama, Eptz, etc.). 5 Mpix resolution. The camera is equipped with artificial intelligence to protect the perimeter, create heat maps, count people, create reports and statistics. Sahua sample videos on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Panorama |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1 / 2.7 "5Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.0006 Lux@F2.0 |
| Technology | Artifical Intelligence - Perimeter protection, People counting, Heat map |
| Night mode | real DAY / NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Lens type | fixed |
| Lens | 1.4 mm |
| Angle of view (horizontal) | 360 ° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2592 x 1944 px |
| Maximum frame rate | 25 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 + |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264 + |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life mobile applications, web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, person counting, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, motion detection, etc. |
| Audio I / O | integrated microphone |
| Alarm I / O | 1/1 |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | Basic power consumption: 3.7W (12V DC); 4.7W (PoE) Max. power consumption (H.265 + intelligent function + WDR): 5.1W (12V DC); 6W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















