HX-40DAM - outdoor, 2x PIR,MW,IR-AM, PET, inst 2,5-3m, range 12m 85°
2x PIR + MW detector with a range of 12 m 85°. The pair of PIR sensors provides PET immunity over the entire detection area while maintaining person detection. The MW part significantly strengthens the immunity against false alarms due to sunlight...
Product code: 2407-642 EAN: 788924085852 Producer: OPTEX
- Description
- Product inquiry
2x PIR + MW detector with a range of 12 m 85°. The pair of PIR sensors provides PET immunity over the entire detection area while maintaining person detection. The MW part significantly strengthens the immunity against false alarms due to sunlight or reflections. The detector is supplied with a bracket that allows horizontal and vertical tilting. Using the included adhesive strips, some detection zones can be masked or unmasked to reduce the range from 12 to 9 / 5.5 / 4 m. The detector is designed for installations with a higher installation height of 2.5 - 3 m. The detector is equipped with IR anti-masking.
| Detector type | 2x PIR + MW |
| Environment | outdoor |
| Anti-masking | yes IR |
| Sensing Characteristics | fan |
| PET immunity | yes |
| Range | 12 m |
| Mounting height | 2,5 - 3 m |
| Coverage | 12 m, 85° |
| Power | 9,5 - 18 V= |
| Max. Current draw | 50 mA |
| PIR sensor | dual |
| Sensitivity | 3 levels |
| Alarm output | NC/NO |
| Alarm output | NC/NO |
| Cover tamper | yes, NC | Package Component | Wall mount |
| Frequency of MW part | 13,700 GHz |
| Antimasking output | NC |
| Detection speed | 0.3 - 1.5 m/s |
| Operating temperature | -20 to 60°C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















