GUARD - outdoor 2 x dual PIR + MW, IR antimasking
Outdoor / indoor detector with 2 x dual PIR + MW, animal resistance and IR antimasking. Detection from both the PIR and MW sensors is required to sound an alarm. In this way, high resistance to false alarms is ensured while maintaining sufficient...
Product code: 1202-022 EAN: 8595584621489 Producer: MAXIMUM
- Description
- Product inquiry
Outdoor / indoor detector with 2 x dual PIR + MW, animal resistance and IR antimasking. Detection from both the PIR and MW sensors is required to sound an alarm. In this way, high resistance to false alarms is ensured while maintaining sufficient sensitivity. The PIR sensor and the MW part have separately adjustable sensitivity. Antimasking detects sensor shading or spray spraying.
| Detector type | 2x dual PIR + MW |
| Alarm | PIR simultaneously with MW |
| Antimasking | yes, IR |
| Sensitivity | PIR and MW sensitivity separately |
| Power supply | 10 - 16 V = |
| Current consumption | 24 mA |
| Mounting height | 1.8 - 2.2 m |
| Range | 12 m, 110 ° |
| Alarm output | NC, 24 VDC, 100 mA |
| Tamper exit | NC, 24 VDC, 100 mA |
| Detection speed | 0.1 to 5 m / s |
| Immunity to animals | Yes |
| Optical indication | LED |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















