HAC-ME1509TQ-A-PV-S2 - 2.8 mm - 5Mpix Smart Dual backlight, 40m, MIC, siren, Super adapt
Active Deterrence Series outdoor dome ball camera with dual smart illuminator and active deterrence only with AI XVR support. The camera is equipped with a microphone and an audio-visual siren with a pair of warning colored LEDs (red and blue)....
Product code: 2211-152 EAN: 6923172541031 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Active Deterrence Series outdoor dome ball camera with dual smart illuminator and active deterrence only with AI XVR support. The camera is equipped with a microphone and an audio-visual siren with a pair of warning colored LEDs (red and blue). Fixed lens 2.8 mm (angle 111°), white and IR LED illumination 40 m. 5 Mpix resolution. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | HDCVI camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | Active Deterrence Series |
| 4 in 1 | Yes |
| Sensing element | 1/2.7" CMOS |
| Light sensitivity | 0.001 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0001 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Night mode | in night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a black-and-white image, when intelligently detecting a person or vehicle, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations (only with AI XVR support) |
| Glare | 40 m IR LED and 40 m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 111° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2880 x 1620 px |
| Frame rate | 25 fps at 5 Mpix |
| Settings | from recorder (CoC) |
| WDR | 120dB |
| Adjustable functions | Super adapt, WDR, 3D-DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, Defog, Privacy Masking, Smart IR, Mirror |
| Audio I/O | integrated microphone and audio siren with the ability to play a preset announcement (only with AI XVR support) |
| Power supply | 12VDC ±30%/max.10.5 W |
| Material | metal, plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















