HAC-HDW2501T-ZA-S2 - 2.7-13.5 mm - 4in1, 5Mpix Starlight, 60m, WDR, MIC
Outdoor dome ball HDCVI camera with motor lens 2.7 - 13.5 mm (angle 113 ° -31.4 °), integrated microphone, mechanical IR filter and 60 m illumination. WDR (120 dB) and 3D / 2D-DNR function increasing image quality in demanding lighting conditions....
Product code: 2106-044 EAN: 6939554946585 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor dome ball HDCVI camera with motor lens 2.7 - 13.5 mm (angle 113 ° -31.4 °), integrated microphone, mechanical IR filter and 60 m illumination. WDR (120 dB) and 3D / 2D-DNR function increasing image quality in demanding lighting conditions. 5 Mpix resolution, setting of the camera's OSD menu via coaxial cable (CoC) from the HDCVI DVR, video signal range up to 700 m, setting in three axes, metal cover, IP67 protection. Sahua sample videos on youtube .
| Type of device | HDCVI camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | Pro Series |
| 4 in 1 | Yes |
| Sensing element | 1 / 2.7 "CMOS |
| Light sensitivity | 0.001 Lux / F1.6, 30IRE, 0Lux IR on |
| Night mode | real DAY / NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| IR illumination | 60 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 113 ° -31.4 ° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2880 x 1620 px |
| Maximum frame rate | 25 fps at 5 Mpix |
| Settings | from recorder (CoC) |
| WDR | 120 dB |
| Adjustable functions | WDR, 2D-DNR, AWB, AGC, BLC, HLC |
| Audio I / O | integrated microphone |
| Power supply | 12VDC ± 30% / max.7.9 W |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















