HAC-HFW1801R-ZA-S2 - 2.7-13.5 mm - 4in1, 8Mpix, 80m IR, WDR, MIC
Outdoor compact HDCVI camera from the Lite series with high sensor sensitivity, output in CVI, TVI, AHD, CVBS formats - switching using the PFM820 controller ( 1612-004 ), motorized lens 2.7-13.5 mm (angle 114°-32° ), mechanical IR filter and 80 m...
Product code: 2403-157 EAN: 6923172544810 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor compact HDCVI camera from the Lite series with high sensor sensitivity, output in CVI, TVI, AHD, CVBS formats - switching using the PFM820 controller ( 1612-004 ), motorized lens 2.7-13.5 mm (angle 114°-32° ), mechanical IR filter and 80 m beam distance, integrated microphone. 8 Mpix resolution, camera OSD menu settings via coaxial cable (CoC) from HDCVI DVR, range up to 700 m via coaxial cable, metal cover, cable passes through the center of the camera holder. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | HDCVI camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | Lite Series |
| 4 in 1 | Yes |
| Sensing element | 4K CMOS |
| Light sensitivity | 0.01Lux/F1.5, 30IRE, 0Lux IR on |
| Night mode | real DAY/NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Glare | 80 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 114°-32° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 15 fps at 8 Mpix |
| Settings | from recorder (CoC) |
| WDR | 120dB |
| Adjustable functions | WDR, 2D/3D-DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, Privacy Masking, Smart IR, Mirror |
| Audio I/O | integrated microphone |
| Power supply | 12VDC ±30%/max.10.6 W |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















