HAC-HDW2241T-ZA - 2.7-13.5 mm - 4in1, 2Mpix Starlight, 60m, WDR, MIC
Pro series HDCVI outdoor dome camera with high sensor sensitivity and integrated microphone, output in CVI, TVI, AHD, CVBS formats - switching using PFM820 controller ( 1612-004 ). Motorized lens 2.7 to 13.5 mm (angle 108 ° - 29 °), mechanical IR...
Product code: 1809-017 EAN: 8595584643917 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Pro series HDCVI outdoor dome camera with high sensor sensitivity and integrated microphone, output in CVI, TVI, AHD, CVBS formats - switching using PFM820 controller ( 1612-004 ). Motorized lens 2.7 to 13.5 mm (angle 108 ° - 29 °), mechanical IR filter and illumination up to 60 m. WDR function (120 dB) and 3D / 2D-DNR increasing image quality in demanding lighting conditions. Full HD resolution (1920 x 1080 px), camera OSD menu settings via coaxial cable (CoC) from the DVR, range up to 800 m via coaxial cable, metal cover, the cable passes through the center of the camera holder. Sahua sample videos on youtube .
| Type of device | HDCVI camera |
| Execution | Dome ball |
| 4 in 1 | Yes |
| Sensing element | 1 / 2.8 "Progressive CMOS |
| Minimal lighting | 0.004lux / F1.6, 0 lux with IR on |
| Night mode | mechanical IR filter, Smart IR LED |
| IR illumination | 60 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 108.7-28.7 ° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920 x 1080 px |
| Maximum frame rate | 25/30 fps at 1080p, 25/30/50/60 fps at 720p |
| Settings | Control over Coax (CoC) function - setting the camera's OSD menu via a coaxial cable from the DVR |
| WDR | 120 dB |
| Adjustable functions | WDR, 3D-DNR, AWB, AGC, BLC, Smart IR |
| Audio I / O | integrated microphone |
| Power supply | 12 V = / max.5.4 W with IR on |
| Material | metal, IP67 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















