FTN-ST - outdoor, PIR, PET, range 2/5 m, curtain
PIR detector with curtain characteristic for example in front of windows or doors. Two PIR sensors ensure coverage of the area without dead zones. The detector is small in size to minimize disruption to the appearance of the building. By rotating...
Product code: 2304-145 EAN: 788924086972 Producer: OPTEX
- Description
- Product inquiry
PIR detector with curtain characteristic for example in front of windows or doors. Two PIR sensors ensure coverage of the area without dead zones. The detector is small in size to minimize disruption to the appearance of the building. By rotating the lens you can choose between the 5 / 2 m range characteristic. The detector is mounted on a bracket and can also be rotated parallel to the wall +/- 90°.
| Detector type | 2x PIR |
| Environment | outdoor |
| Anti-masking | no |
| Sensing Characteristics | curtain |
| PET immunity | yes |
| Reach | 2 m / 5 m |
| Mounting height | 0,8 - 1.2 m |
| Coverage | up to 5 m, 5° |
| Coverage | can be rotated +/- 95° | Power | 9.5 - 18 V= | Max. Current draw | 17 mA |
| PIR sensor | dual |
| Remote output | NC/NO |
| Cover tamper | yes, NC |
| Detection speed | 0.3 - 1.5 m/s |
| Operating temperature | -20 to 60°C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















