ARD512-W2(868) - AirShield wireless glass break detector, range 9 m, 2x alarm input
Wireless Acoustic Glass Break Detector, Detection Range 9m, Glass Type: Tempered, Double Glass, Laminated, Wired, Sheet and Float Glass, Glass Thickness: 2.4mm-6.4mm, Glass Size: 0.3 x 0.3 m to 3 x 3 m, 2x alarm input (NO/NC), installation method:...
Product code: 2308-307 EAN: 6923172535122 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wireless Acoustic Glass Break Detector, Detection Range 9m, Glass Type: Tempered, Double Glass, Laminated, Wired, Sheet and Float Glass, Glass Thickness: 2.4mm-6.4mm, Glass Size: 0.3 x 0.3 m to 3 x 3 m, 2x alarm input (NO/NC), installation method: on the wall or ceiling, LED status indicator, tamper: protection against unauthorized manipulation, transmission technology: two-way wireless technology 868 MHz, data transmission security AES-128 , transmission distance: 1600 m (open space), support for automatic RF channel switching, remotely configurable via app, easy installation, power supply: 1x battery: CR123A, service life up to 3 years.
| Type of device | wireless acoustic glass break detector |
| Power supply | 1x battery: CR123A, lifetime 3 years, when both alarm inputs are connected to the NC type, the lifetime is 1 year |
| Frequency | 868 MHz, two-way wireless technology, AES-128 encryption |
| Signal range | up to 1600 m (free terrain) |
| Detection | detection range: 9 m |
| Sensitivity | glass breakage sensitivity: Glass type: toughened, double-glazed, laminated, wire, sheet and float glass Glass thickness: 2.4 mm-6.4 mm Glass size: 0.3 x 0.3 m to 3 x 3 m |
| LED indicator | LED status indicator |
| Function | support for automatic switching of RF channels, the possibility of remote configuration using a remote application |
| Ports | 2x alarm input (NO/NC) |
| Tamper | protection against unauthorized manipulation |
| Installation | on the wall or ceiling |
| Design of the cover | plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















