ARD1731-W2(868) - AirShield wireless PIR detector with IP camera, PET immunity 18kg
Wireless infrared passive detector with IP camera and detector range 12 m/86°, sending only 6 images/10s when detecting intrusion, 2 Mpix resolution (1600 x 1200 px), horizontal camera angle 88°, IR LED illumination 12 m, temperature measurement...
Product code: 2306-228 EAN: 6923172546647 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wireless infrared passive detector with IP camera and detector range 12 m/86°, sending only 6 images/10s when detecting intrusion, 2 Mpix resolution (1600 x 1200 px), horizontal camera angle 88°, IR LED illumination 12 m, temperature measurement environment, PET immunity up to 18 kg, sensitivity adjustable in 3 levels, digital temperature compensation, white light filter: 2000 lx, installation height: 2.2 m, LED status indicator, tamper protection against unauthorized handling, wireless technology 868 MHz, transmission security data encryption by AES-128, transmission distance: RF:1200m (open space), RF-HD: 300m (open space), support automatic switching of RF channels, two-way detector with full motion detection, remotely configurable via app, easy installation , power supply: 3 x CR123A batteries, lifetime 4 years with detection 2x per week.
| Type of device | wireless PIR detector with IP camera and PET immunity |
| Power supply | 3x batteries: CR123A (included in the package), lifetime up to 4 years |
| Frequency | 868 MHz, two-way wireless technology, AES-128 encryption |
| Signal range | RF: 1200 m (open space), RF-HD: 300 m (open space) |
| Detection | PIR + PET immunity + IP camera (JPEG 1600 x 1200 px images only) |
| PIR range | 12 m |
| Angle of view (horizontal) | PIR 86°, IP camera 88° |
| PIR detection sensitivity | automatic/high/filtering animal alarm up to 18kg |
| Camera | CMOS sensor with automatic switching of day (color) and night recording (B/W), only JPEG images 1600 x 1200 px |
| Glare | 12 m (IR only when shooting a sequence of images) |
| Backlight compensation | white light filter 2000lux |
| LED indicator | LED status indicator |
| Signaling | signal level indicator |
| Function | integrated temperature sensor, digital temperature compensation |
| Installation | installation height: 2.2 m |
| Design of the cover | plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















