AGM Secutor LRF 50-640
The NEW Secutor LRF’s were built to expand and diversify the line of rangefinder equipped thermal riflescopes in the AGM assortment.
Though the Secutor LRF series will utilize the same upgraded thermal sensors that can be found across...
Product code: 8251 EAN: SECU50-640-LRF Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
The NEW Secutor LRF’s were built to expand and diversify the line of rangefinder equipped thermal riflescopes in the AGM assortment. Though the Secutor LRF series will utilize the same upgraded thermal sensors that can be found across the majority of AGM’s new products, the three primary differences include an upgraded 1000m laser rangefinder, a digital compass and utilization of a CR123A based power system. The extended range of the LRF, paired with the non-proprietary CR123A power system, makes the Secutor LRF a versatile option for various applications. The integrated compass provides users with enhanced situational and positional awareness. The newly introduced sub-20 milikelvin thermal sensors improve ranging capabilities and enhance the ability to detect and identify targets at longer distances. With both 50 and 75mm options, the Secutor LRF’s provide more authenticity than ever to the phrase: long range. For additional videos Full Menu Walk-Through, How to Zero and Ballistic Calculator Setup Guide, please visit our How to Video Section
| Detector Type | 12μm VOx Uncooled Focal Plane Array |
| Resolution | 640 × 512 |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Response Waveband | 8 μm to 14 μm |
| NETD | Less than 20 mK (@25°C), F#=1.0 |
| Lens System | 50 mm; F1.0 |
| Field of View (H×V) | 8.8° × 7.0° |
| Magnification | 2.5× – 20× |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4×, 8× |
| Detection Range (6’ object) | 2,600 m/yd |
| Eye Relief | 45 mm |
| Exit Pupil | 6 mm |
| Diopter Adjustment | -5 to +3 dpt |
| Monitor | 1024x768, 0.39 inch, OLED |
| FFC (Flat Field Correction) | Auto, Manual, External Correction |
| Palettes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion |
| Reticle | 10 types, 4 colors, on/off |
| Boresight Adjustment | Digital Controlled |
| Laser Range Finder | Up to 1000 m, ±4 m accuracy |
| Laser Wavelength | 905 nm |
| Laser Safety Class | Class 1 |
| Highest Temperature Spot Tracking | Yes |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| WiFi Hotspot | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Picture In Picture Mode | Yes |
| Burn Prevention | Yes |
| Built-in Storage | 16 GB EMMC |
| Video/Audio Recording | Yes |
| Image Capture | Yes |
| Shot Activated Recording (SAR) | Yes |
| Battery Type | Four CR123A Lithium batteries |
| Battery Operating Time (WiFi off) | Мore than 6 hours |
| External Power | 5 VDC/2 A, USB Type-C |
| Working Temperature | -30°C to 55°C (-22°F to 131°F) |
| Protection Level | IP67 |
| Max/ Recoil | 1,000 g / 0.4 ms |
| Dimensions (w/o mount) | 227 × 104 × 74 mm (8.9 × 4.1 × 2.9 in) |
| Weight (w/o mount and battery) | 0.66 kg (1.45 lb) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















