AGM Rattler V3 LRF 50-640
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDED (Unit comes with standard weaver mount)
Although it seems like just yesterday the celebrated AGM Rattler thermal riflescope family got upgraded with the introduction of the
RattlerV2’s, the NEW RattlerV3...
Product code: 8434 EAN: RATT50-640-V3 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDED (Unit comes with standard weaver mount) Although it seems like just yesterday the celebrated AGM Rattler thermal riflescope family got upgraded with the introduction of the RattlerV2’s, the NEW RattlerV3 LRF testifies to the fact that evolution never stops. The RattlerV3 LRF 50-640 pairs a 50 mm Germanium lens with an industry-leading sub-15mK thermal sensor and a new 2560x2560 high resolution display, which combines to produce the best 640 resolution thermal image. These technical parameters work together to produce a detection range 2.2 miles. The RattlerV3 LRF also brings the once inconceivable new in-lens LRF technology to the compact Rattler series. A fully integrated 1,000m laser rangefinder is paired with a new on-board ballistic calculator. A newly designed eyepiece gives the RattlerV3 LRF 50-640 a base magnification of 3.5X, making it an optimal option for predator hunters in wide-open terrain, which entices longer range engagements. Its also the first Rattler ever to come with a shutterless NUC and AGM’s powerful new Image Boost 2.0 imaging algorithm. Large, sturdy buttons and a manual focus ring were designed to aid gloved fingers in cold winter weather, while the removable rechargeable NE-4400 battery offers one of the most robust and easy to install battery systems on the market. The firmware package allows users an amazing level of customization: on-board pitch scale, 10 brightness and contrast settings, warm & cold viewing modes, multiple color palettes, picture in picture, ballistic calculation, on-board video recording with sound, WiFi hotspot, multiple zeroing profiles, shot activated video recording, defective pixel repair, hotspot locator and multiple laser range finding modes. AGM Rattler V3 First Impressions & Unboxing AGM Rattler V3 LRF 50 640 Review ‹ Previous Next ›
| Image Sensor | 12μm VOx Uncooled Focal Plane Array |
| Resolution | 640×512 |
| Frame Rate | 50 Hz |
| NETD | Less than 15 mK (@25°C, F# = 1.0) |
| Lens System | 50 mm; F/1.0 |
| Detection Range (6’ object) | 3540 m (3870 yd) |
| Magnification | 3.5x - 28x |
| Field of View (H × V) | 8.7° × 7.0° (15.2 × 12.3 @ 100 m) |
| Exit Pupil | 6 mm |
| Eye Relief | 45 mm |
| Diopter Adjustment | -5 D to 5 D |
| Minimum Focusing Distance | 15 m |
| Display | 2560×2560, 1.03 inch, OLED |
| Picture-in-Picture (PiP) | Yes |
| Hot Tracking | Yes |
| Palettes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion, Red Monochrome, Green Monochrome |
| Brightness Adjustment | Yes |
| Tone Adjustment | Cold, Warm |
| Image Boost 2.0 | Yes |
| Zoom Pro | Yes |
| Shutterless Technology | Yes |
| Flat Field Correction (FFC) | Semi-Auto, Manual |
| Defective Pixels Correction (DPC) | Yes |
| Ballistic Calculation | Yes |
| Reticle | 10 types, 4 colors, on/off |
| Zeroing Profiles | 5 |
| Freeze Zeroing | Yes |
| WiFi Hotspot | Yes |
| Video Recording | Yes (1280 × 1280) |
| Image Capture | Yes (1280 × 1280) |
| Audio Recording | Yes |
| Shot-Activated Recording (SAR) | Yes |
| Storage | Built-in EMMC (64 GB) |
| Local Album | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Battery Type | Replacable and Rechargeable Li-ion Battery pack NE-4400 |
| Battery Life (operating) | ≥5.5h (25 °C, hotspot off) |
| External Power Supply | 5V DC/2 A |
| Operating Temperature | -30°C to +55°C (-22°F to 131°F) |
| Max. Recoil | 1000 g/0.4 ms |
| Protection Level | IP67 |
| Dimension | 239 × 72 × 70 mm (9.4 × 2.8 × 2.8 in) |
| Weight (w/o battery) | 0.77 kg (1.7 lb) |
| Safety Class for Laser | Class1 |
| Wavelength | 905 nm |
| Max. Measuring Range | 1000 m |
| Measurement Accuracy | ±1 m |
| Min. Measuring Range | 10 m |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















