AGM Rattler V2 25-320
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDED (Unit comes with standard weaver mount)
The NEW Rattler V2 is one of the most highly-anticipated product releases. Improving on what is already considered the best-selling
thermal riflescope product family in the...
Product code: 8353 EAN: RATT25-320-2 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDED (Unit comes with standard weaver mount) The NEW Rattler V2 is one of the most highly-anticipated product releases. Improving on what is already considered the best-selling thermal riflescope product family in the United States, the RattlerV2 brings many of the most sought after design improvements into one sleek new housing. These improvements include, but are not limited to: dramatically expanded battery life offered through the unit’s proprietary removable and rechargeable battery system, which will afford users 6.5 hours on a single charge (2 included), an expanded built-in reticle assortment, expanded brightness and contrast settings, shot activated recording with sound and new 12-micron thermal sensor that have the highest rated sensitivity rating (sub-20 mK) on the market. For a product family which was already boasted one of the best value propositions in the market, the new RattlerV2’s will only expand on that reputation. The RattlerV2 25-320 with a 25mm Germanium lens is the perfect addition to any hunter’s arsenal. Equipped with a 320x256 resolution thermal sensor, these unit has 3.5X magnification, and a detection range of 1200 meters. This base magnification allows for a wide field of view, which many hog hunters prefer, as it allows them to see and track multiple animals in a group at once. The AGM Rattler V2 Thermal Riflescope Overview Product Comparison: Rattler V2 ‹ Previous Next ›
| Detector | 12μm VOx Uncooled Focal Plane Array |
| Resolution | 320 × 256 |
| NETD | Less than 20 mK (25°C, F# = 1.0) |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Lens System | 25 mm; F/1.0 |
| Magnification | 3.5× - 28× |
| Field of View | 7.0° × 5.3° |
| Diopter Adjustment | -5 to +5 diopters |
| Focus Range | 7 m to infinity |
| Exit Pupil | 6 mm |
| Eye Relief | 45 mm |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4×, 8× |
| Detection Range (6’ object) | 1200 m/yd |
| Display | 0.39-inch, OLED, 1024×768 |
| Palettes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion |
| Flat Field Correction | Auto, Manual, Semi-Auto |
| Scene Mode | Cold, Warm |
| Boresight Adjustment | Digital Controlled |
| Video/Audio Recording | Yes |
| Image Capture | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Storage | Built-in EMMC (16 GB) |
| PIP | Yes |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| WiFi Hotspot | Yes |
| Hot Track | Yes |
| Reticle | 10 types, 4 colors, on/off |
| Distance Measurement | Yes (Stadiametric) |
| Shot Activated Recording (SAR) | Yes |
| Battery Type | Replaceable and Rechargeable Li-ion Battery |
| Battery Life (Operating, 20°C) | Over 6.5 hours (25°C, with WiFi off) |
| External Power Supply | 5 VDC, 2 A, USB Type-C |
| Operating Temperature Range | -30°C to +55°C (-22°F to 131°F) |
| Protection Level | IP67 |
| Max. Recoil | 1000 g/0.4 ms |
| Weight (w/o mount and battery) | 0.49 kg (1.08 lb) |
| Dimensions (w/o mount) | 219 × 68 × 67 mm (8.5 × 2.7 × 2.6 in) |
| Package Includes | Thermal Imaging Rifle Scope, Two Rechargeable Battery, Charger, USB Cable, Lens Cloth, Manual, Carrying Case |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















