AGM Rattler TC35-384
BRAND NEWThe AGM Rattler TC35-384 is a compact thermal imaging clip-on
system that allows quick transformation of the day optics into thermal
imaging device without any special tools or equipment.
Rattler TC35-384 has 384×288 thermal...
Product code: 8057 EAN: 3092456005TC31 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
BRAND NEWThe AGM Rattler TC35-384 is a compact thermal imaging clip-on system that allows quick transformation of the day optics into thermal imaging device without any special tools or equipment. Rattler TC35-384 has 384×288 thermal detector and 748×561 OLED monitor, which provides clear image under harsh environment conditions like darkness, fog, smoke, dust, rain, snow, wood, camouflage, etc. The product is mainly applied to scenarios such as patrolling, hunting, etc. The Rattler TC35-384 can easily be attached in front of rifle scopes with magnification up to 8x for medium range use. Onboard Wi-Fi module for live video streaming and video/images recording via application are also available.
| Detector | 17μm, Uncooled, 50Hz |
| Resolution | 384x288 |
| Lens System | 35 mm; F/1.0 |
| Magnification | 1x |
| Field Of View | 10.0° x 8.0° |
| Digital Zoom | 2x, 4x, 8x |
| Observation Distance | Max. 1235 m |
| Diopter Adjustement | -5 to +3 dpt |
| Display | 0.39-inch, OLED, 748×561 |
| Hotspot | Yes |
| Distance Measurement | Yes |
| Scene Mode | Jungle, Recognition |
| Standby Mode | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Picture Snapshot | Yes |
| DPC | Yes |
| PIP | Yes |
| Uniformity Correction | Auto, Manual, External Correction |
| Storage | Built-in EMMC (16 GB) |
| Battery Type | 2x Replaceable Applicable type: CR123A, RCR123A |
| Battery Life (Operating) | Up to 4.5 hr |
| External Power Supply | 5V USB |
| Operating Temperature Range | -20°C to +55°C (-4°F to +131°F) |
| Degree of Protection | IP67 |
| Shock and Vibration | 750 g/ms |
| Weight | 0.42 kg (0.93 lb) |
| Overall Dimensions | 153.2 × 62.5 × 59.2 mm (6.03 × 2.46 × 2.33 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics


















