AGM Adder TS35-384
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDEDBRAND NEW
The AGM Adder Thermal Riflescopes pack all the technology and
advanced electronics into the historically familiar 30mm tube
riflescope housing. The Adder pairs a 35mm or 50mm Germanium
lens with an...
Product code: 8155 EAN: 3142455005DTL1 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDEDBRAND NEW The AGM Adder Thermal Riflescopes pack all the technology and advanced electronics into the historically familiar 30mm tube riflescope housing. The Adder pairs a 35mm or 50mm Germanium lens with an upgraded sub-35mK thermal detector and a 1024x768 OLED display, to provide one of the best images AGM has produced to date. Unlike smaller lenses with larger microns, AGM 12 micron sensors allows predator hunters to start at a higher base magnification, which eliminates the inevitable degradation of the resolution that is required for low base magnification units. Other enhancements include an impressive 15 hours of battery life on two internal 18650 rechargeable batteries, 5 internal reticle options, and shot-activated video recording, which, when enabled, ensure that hunters forgetting to press the record button is a thing of the past! Other features include, but aren’t limited to: 50 Hz refresh rate, IP67 waterproof rating, external power capability, 64GB of on-board memory, 5 different reticle options, Wi-Fi and AGM Connect app compatibility, multiple color palettes, audio recording, emergency CR123 battery power, and high-quality 30mm mount rings. For additional videos Full Menu Walk-Through, How to Zero and Ballistic Calculator Setup Guide, please visit our How to Video Section
| Detector | 12μm VOx Uncooled Focal Plane Array |
| NETD | < 35 mK (25°C, F# = 1.0) |
| Resolution | 384 × 288 |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Lens System | 35 mm; F/1.0 |
| Magnification | 3× - 24× |
| Field of View | 7.5° × 5.6° |
| Detection Range | 1,800 m |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4×, 8× |
| Eye Relief | ≥ 60 mm |
| Diopter Adjustment | -5 to +5 dpt |
| Display | 1024×768, 50 Hz, OLED |
| Reticle | 5 types, 4 colors, on/off |
| Boresight Adjustment | Digital Controlled |
| Boresight Increment | 0.13 mil / 0.44 MOA |
| Distance Measurement | Yes (Stadiametric) |
| Palettes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion |
| Scene Mode | Jungle, Recognition |
| Shot Activated Recording (SAR) | Yes |
| Picture In Picture Mode (PIP) | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Video/Audio Recording | Yes/Yes |
| Image Capture | Yes |
| Defective Pixels Correction (DPC) | Yes |
| Uniformity Correction | Auto, Manual, External Correction |
| Storage | 64 GB EMMC |
| Battery Type | Two 18650 Rechargeable Batteries (built-in) and one CR123 Battery |
| Battery Life (Operating, 20°C) | Up to 15 hr |
| Power Supply | 5 VDC/2 A, USB Type-C Supports QC3.0 |
| Operating Temperature Range | -30°C to +55°C (-22°F to +131°F) |
| Degree of Protection | IP67 |
| Weight (w/o mount) | 890 g ( 1.96 lb) |
| Overall Dimensions (w/o mount) | 407 × 78× 76 mm (16.0 × 3.1 × 3.0 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics


















