AGM PVS14-51
The AGM PVS14-51 Night Vision Monocular is a rugged, lightweight, multi-purpose night vision device. This monocular is used globally in some of the most challenging environments. The PVS-14 can be used as a hand-held device, or mounted on the...
Product code: 8021 EAN: Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
The AGM PVS14-51 Night Vision Monocular is a rugged, lightweight, multi-purpose night vision device. This monocular is used globally in some of the most challenging environments. The PVS-14 can be used as a hand-held device, or mounted on the included head harness. The PVS14-51 has an extended field of view. Its 51° FOV overs a large visual range, without requiring the operator to shift the position of the device. The PVS14-51 monocular is a full-featured unit, weighing less than 10.6 ounces/300 grams. The unit includes manual gain control, an automatic bright light shut-off feature, and a built-in Infrared (IR) illuminator. The bright light shut-off feature ensures that the high-quality photocathode tube is protected. AGM’s PVS14-51 includes an array of optional accessories to support virtually any operation.
| Image Intensifier Tube | Gen 2+, NL1, Level 1, Green Phosphor (part #11P15122453011) Gen 2+, NW1, Level 1, White Phosphor (part #11P15122454011) Gen 2+, NW1A, Level 1, White Phosphor Autogated (part #11P15122414111) Gen 2+ APW, Level 1, White Phosphor Autogated (part #11P14122454011A) Gen 2+ HPW, White Phosphor Autogated (part #11P1512104134111) |
| Resolution | Gen 2+ NL1 - 61-64 lp/mm Gen 2+ NW1 - 61-64 lp/mm Gen 2+ NW1A - 61-64 lp/mm Gen 2+ APW - 64 lp/mm Gen 2+ HPW - 64 lp/mm |
| FOM | NL1 - 1400-1500 NW1 - 1400-1500 NW1A - 1600+ APW - 1800+ HPW - 2000+ |
| Magnification | 1x |
| Lens System | 19 mm; F/1.26 |
| FOV | 51° |
| Focus Range | 0.25 m to infinity |
| Diopter Adjustment | -6 to +2 diopters |
| LED Indicators (in the FOV) | - Low Battery - IR On - Excessive Light Conditions |
| Manual Gain Control | Yes |
| Bright Light Cut-Off | Yes |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Battery Type | One AA 1.5V Alkaline battery |
| Battery Life (Operating) | Up to 50 hours at 20°C |
| Operating Temperature Range | -51° C to +49° C (-60° F to 120° F) |
| Storage Temperature Range | -51° C to +85° C (-60° F to 185° F) |
| Weight | 300 g (10.6 oz) |
| Dimensions (w/o lens cap and eyecup) | 102 × 63 × 69 mm (4.0 × 2.5 × 2.7 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















