AGM PVS-14E
In 2024, AGM Global Vision expands on its commitment to continuous improvement by updating the tried-and-true PVS-14 night vision
system. AGM’s New PVS-14E is an enhanced version that offers subtle, but crucial, improvements in its...
Product code: 8414 EAN: Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
In 2024, AGM Global Vision expands on its commitment to continuous improvement by updating the tried-and-true PVS-14 night vision system. AGM’s New PVS-14E is an enhanced version that offers subtle, but crucial, improvements in its battery system flexibility and overall weight. The AGM PVS-14E Night Vision Monocular is a rugged, lightweight, and multi-purpose night vision device that can be used in some of the most challenging environments. The PVS-14E can be used as a handheld device, mounted on the included head harness. Equipped with an Advanced Auto Shut-off System, the PVS-14E saves power and enhances convenience by turning off and back on automatically when the device is articulated to the side and back into operating position again. The PVS-14E is outfitted with a more compact lens and eyepiece bringing the total unit weight to just 10.2 oz (290 grams). The unit has a flexible power delivery system making it compatible with AA and CR123 batteries, this system ensures uninterrupted operation by not limiting you to one battery choice. The unit is also equipped with an electronic polarity switching system which means you don’t have to worry about installing the battery in a specific orientation. Just place the battery in the compartment and you’re ready to go! The unit includes manual gain control, an automatic bright light shut- off feature, and a built-in Infrared (IR) illuminator. The bright light shut-off feature ensures that the high-quality photocathode tube is protected. When the light level returns below the threshold, the device will turn back on automatically. Because of AGM Global Vision’s commitment and confidence in product quality, the PVS-14E is backed by a 3-Year Warranty.
| Image Intensifier Tube | Gen 2+, NL1, Level 1, Green Phosphor (part #11PE41284153011) Gen 2+, NW1, Level 1, White Phosphor (part #11PE41284154011) Gen 2+, NW1A, Level 1, White Phosphor Autogated (part #11PE41284114111) Gen 2+ APW, Level 1, White Phosphor Autogated (part #11PE41284124111) Gen 2+ HPW, White Phosphor Autogated (part #11PE412104134111) |
| Resolution | NL1 - 61-64 lp/mm NW1 - 61-64 lp/mm NW1A - 61-64 lp/mm APW - 64 lp/mm HPW - 64 lp/mm |
| FOM | NL1 - 1400-1500 NW1 - 1400-1500 NW1A - 1600+ APW - 1800+ HPW - 2000+ |
| Magnification | 1x (3x and 5x optional) |
| Lens System | 26 mm; F/1.2 |
| FOV | 40° |
| Focus Range | 0.25 m to infinity |
| Diopter Adjustment | -6 to +2 diopters |
| LED Indicators (in the FOV) | - Low Battery - IR On - Excessive Light Conditions |
| Manual Gain Control | Yes |
| Bright Light Cut-Off | Yes |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Battery Type | One AA Alkaline or one AA Lithium L91 or one CR123 Lithium or one AA or RCR123 rechargeable battery up to 3.7V |
| Battery Life (Operating) | Up to 40 hours at 20°C |
| Operating Temperature Range | -51° C to +49° C (-60° F to 120° F) |
| Storage Temperature Range | -51° C to +85° C (-60° F to 185° F) |
| Weight | 290 g (10.2 oz) |
| Dimensions (w/o lens cap and eyecup) | 108 × 63 × 69 mm (4,25 × 2,5 × 2,7 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















