AGM PVS-14L Lightweight
AGM Global Vision expands on its commitment to continuous improvement by updating the tried-and-true PVS-14 night vision
system. AGM’s New PVS-14L is an lightened and reduced version of this device.
The AGM PVS-14L Night Vision...
Product code: 8335 EAN: 11PL41284153011 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
AGM Global Vision expands on its commitment to continuous improvement by updating the tried-and-true PVS-14 night vision system. AGM’s New PVS-14L is an lightened and reduced version of this device. The AGM PVS-14L Night Vision Monocular is a rugged, lightweight, and multi-purpose night vision device that can be used in some of the most challenging environments. The PVS-14L can be used as a handheld device, mounted on the included head harness, or attached to a variety of other mounts. The PVS-14L is outfitted with a more compact lens and eyepiece bringing the total unit weight and dimensions. The unit includes manual gain control, an automatic bright light shut-off feature, and a built-in Infrared (IR) illuminator. The bright light shut-off feature ensures that the high-quality photocathode tube is protected. When the light level returns below the threshold, the device will turn back on automatically. Because of AGM Global Vision’s commitment and confidence in product quality, the PVS-14L is backed by a 3-Year Warranty.
| Image Intensifier Tube | Gen 2+ NL1, Level 1, Green Phosphor (part #11PL41284153011) Gen 2+ NW1, Level 1, White Phosphor (part #11PL41284154011) Gen 2+ NW1A, Level 1, White Phosphor (part #11PL41284114111) Gen 2+ APW, Level 1, White Phosphor (part #11PL41284124111) Gen 2+ HPW Auto-Gated, White Phosphor (part #11PL412104134111) |
| Resolution | Gen 2+ NL1 - 61-64 lp/mm Gen 2+ NW1 - 61-64 lp/mm Gen 2+ NW1A - 61-64 lp/mm Gen 2+ APW - 64 lp/mm Gen 2+ HPW - 64 lp/mm |
| FOM | NL1 - 1400-1500 NW1 - 1400-1500 NW1A - 1600+ APW - 1800+ HPW - 2000+ |
| Magnification | 1x |
| Lens System | 26 mm; F/1.2 |
| FOV | 40° |
| Focus Range | 0.25 m to infinity |
| Diopter Adjustment | -6 to +2 diopters |
| LED Indicators (in the FOV) | - Low Battery - IR On - Excessive Light Conditions |
| Manual Gain Control | Yes |
| Bright Light Cut-Off | Yes |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Battery Type | One AA Alkaline |
| Battery Life (Operating) | Up to 40 hours at 20°C |
| Operating Temperature Range | -51° C to +49° C (-60° F to 120° F) |
| Storage Temperature Range | -51° C to +85° C (-60° F to 185° F) |
| Weight | 290 g (10.2 oz) |
| Dimensions (w/o lens cap and eyecup) | 108 × 63 × 69 mm (4,25 × 2,5 × 2,7 in) |
| Package Includes | Night Vision Monocular, Eye Cup, Daylight Filter, Lens Cloth, Sacrificial Window, Demist Shield, J-Arm Head Mount Adapter, Manual, Battery, Hard Case |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















