AGM PVS-14G
The AGM PVS-14G Night Vision Monocular is a rugged,
lightweight, multi-purpose night vision device equiped with a Gen
2+ auto-gated image intensifier tube. The PVS-14 design was
originally commissioned by the United States Military to...
Product code: 8442 EAN: Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
The AGM PVS-14G Night Vision Monocular is a rugged, lightweight, multi-purpose night vision device equiped with a Gen 2+ auto-gated image intensifier tube. The PVS-14 design was originally commissioned by the United States Military to enable nighttime operations. This monocular is used globally in some of the most challenging environments. The PVS-14G can be used as a handheld device, or mounted on the included head harness. With the proper accessories, it can also be mounted to combat helmets, providing night vision capabilities to daytime optical sights. The PVS-14G monocular conforms to 810G Military standards and demonstrates the highest quality form and function. The PVS-14G monocular is a full-featured unit. Weighing less than 11 ounces / 300 grams. The unit includes manual gain control, an automatic bright light shut-off feature, and a built-in Infrared (IR) illuminator. The bright light shut-off feature ensures that the high- quality photocathode tube is protected. AGM’s PVS-14G includes an array of optional accessories to support virtually any operation.
| Image Intensifier Tube | Gen 2+, NL1, Level 1, Green Phosphor (part #11P14122483011) Gen 2+, NW1, Level 1, White Phosphor (part #11P14122464011) |
| Resolution | NL1 - 61-64 lp/mm NW1 - 61-64 lp/mm |
| FOM | NL1 - 1300 NW1 - 1300 |
| Magnification | 1x (3x and 5x optional) |
| Lens System | 27mm; F/1.2 |
| FOV | 40° |
| Focus Range | 0.25 m to infinity |
| Diopter Adjustment | -6 to +2 dpt |
| Led Indicators | Low battery; IR On; Excessive light conditions |
| Manual Gain Control | Yes |
| Bright Light Cut-Off | Yes |
| Automatic Shut-Off System | Yes |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Battery Type | One AA 1.5V Alkaline battery |
| Battery Life (Operating) | Up to 40 hours at 20°C |
| Operating Temperature Range | -51° C to +49° C (-60° F to 120° F) |
| Storage Temperature Range | -51° C to +85° C (-60° F to 185° F) |
| Weight | 0.3 kg (10.6 oz) |
| Dimensions | 114 × 63× 69 mm (4.5 × 2.5 × 2.7 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















