AGM NVG-40
The AGM NVG-40 is a dual-channel night vision system. The
AGM NVG-40 features best on the consumer market multi-coated
optics and is built to last with a lightweight and robust housing.
The device is built around Gen 2+ commercial grade...
Product code: 7951 EAN: Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
The AGM NVG-40 is a dual-channel night vision system. The AGM NVG-40 features best on the consumer market multi-coated optics and is built to last with a lightweight and robust housing. The device is built around Gen 2+ commercial grade image intensifier tubes so the very attractive price/performance ratio is here. The bright light cut-off feature ensures that your highquality electronics is protected. The NVG-40 is also equipped with Manual Gain Control, which adjusts the image brightness, so you can personalize your night vision experience during the most daring adventures. Operating from a single AA alkaline battery or CR123A battery, the AGM NVG-40 can run up to 20 hours. Also equipped with an integral infrared illuminator for reading in the dark.
| Image Intensifier Tube | Gen 2+ NL1, Level 1, Green Phosphor (part #14NV4122483011) Gen 2+ NW1, Level 1, White phosphor (part #14NV4122484011) Gen 2+ APW, White Phosphor Autogated (part #14NV4122454011A) |
| Resolution | Gen 2+ NL1 - 61-64 lp/mm Gen 2+ NW1 - 61-64 lp/mm Gen 2+ APW - 64 lp/mm |
| FOM | NL1 - 1400-1500 NW1 - 1400-1500 APW - 1800+ |
| Dimensions | 115 × 118 × 74 mm (4.5 × 4.6 × 2.9 in) |
| Magnification | 1x |
| Lens System | 27 mm, F/1.3 |
| FOV | 40° |
| Focus Range | 0.25 m to Infinity |
| Diopter Adjustment | -6 to +2 dpt |
| Eye Relief | 25 mm |
| Interpupillary Distance | 56 to 72 mm |
| LED Indicators (in the FOV) | Low Battery IR On Excessive Light Conditions |
| Manual Gain Control | Yes |
| Bright Light Cut-Off | Yes |
| Automatic Shut-Off System | Yes |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Battery Type | One CR123A (3V) or AA (1.5 V) |
| Battery Life (Operating) | Up to 20 hours at 20°C (up to 80 hrs with optional battery pack) |
| Operating Temperature Range | -40°C to +50°C (-40°F to +122°F) |
| Storage Temperature Range | -50°C to +70°C (-58°F to +158°F) |
| Weight | 645 g (1.42 lbs) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















