AGM Wolf-7 PRO
The AGM Wolf-7 PRO is a bi-ocular Night Vision goggle system
built around commercial grade image intensifier tubes especially
to provide decent night vision options for budget minded hunters
and other outdoor enthusiasts. They are an...
Product code: 8164 EAN: Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
The AGM Wolf-7 PRO is a bi-ocular Night Vision goggle system built around commercial grade image intensifier tubes especially to provide decent night vision options for budget minded hunters and other outdoor enthusiasts. They are an exceptional choice for hands-free use. Built with high-grade optics and simple, reliable electronics, the Wolf-7 PRO provides bright and clear night vision images, even in the most trying conditions whether it is boat ride along the coast or nearest cave exploration with your kids. Adjustable interpupillary distance will offer comfortable night vision experience to user of any age and literary any size user This unit includes a built-in IR light source for reading maps or basic, short-range illumination in complete darkness. Waterproof, rugged, light, and compact, the Wolf-7 PRO is the perfect hands-free unit for a variety of outdoor activities with your family. Show the beauty of the night to your kids!
| Model Part No. | NW1 (part #12W7P122154211) NL1 HR (part #12W7P122153211HR) |
| FOM | NW1 - 900-1000 NL1 HR - 1200 |
| Resolution | NW1 - 47-55 lp/mm NL1 HR - 60-68 lp/mm |
| Magnification | 1x |
| Lens System | 27 mm; F/ 1.2 |
| FOV | 40° |
| Focus Range | 0.25 m to infinity |
| Diopter Adjustment | -5 to +5 diopters |
| Interpupillary Distance Range | 57~73 mm |
| Eye Relief | 15 mm |
| Output Pupil Diameter | 15 mm |
| LED Indicators (in the FOV) | - Low Battery - IR On |
| Automatic Brightness Control | Yes |
| Bright Light Cut-Off | Yes |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Battery Type | Two AA Alkaline |
| Battery Life (Operating) | - Up to 40hrs (IR off) - Up to 30hrs (IR on) |
| External Power Supply Capability | Yes (2.8-4.2V) |
| Operating Temperature Range | -40°C to +50°C (-40°F to +122°F) |
| Storage Temperature Range | -50°C to +70°C (-58°F to +158°F) |
| Waterproof | Yes (IP65) |
| Weight | 510 g (1.1 lb) |
| Overall Dimensions | 183 × 132 × 58 mm (7.2 × 5.2 × 2.3 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















