916201 - Access Unit QR, QR code reader
Access Unit QR, integrated 2Mpix camera, IR illuminator, support for all Access Unit 2.0 modules. Everyone will love QR code access because it is more secure than PIN code access and at the same time cheaper and more sustainable than using RFID...
Product code: 2403-153 EAN: 8595159523552 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
Access Unit QR, integrated 2Mpix camera, IR illuminator, support for all Access Unit 2.0 modules.
Everyone will love QR code access because it is more secure than PIN code access and at the same time cheaper and more sustainable than using RFID cards. Therefore, choose the 2N® Access Unit QR reader, which will ensure quick and secure mobile access for visitors in particular.
Technical parameters
| Power supply | |
| Type | PoE and/or 12 V/1 A DC |
| PoE | 802.3af (Class 0-12.95W) |
| Interface | |
| HIND | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 connector |
| Recommended cabling | Cat-5e or better |
| Active switch output | 8 to 12V DC/max 400mA |
| Passive switch | NO/NC switching contacts, up to 30 V/1 A AC/DC |
| Inputs | 1 input in passive/active mode (-30 V to +30 V DC) |
| OFF = open or Uin> 1.5 V | |
| ON = short circuit or Uin< 1.5 V | |
| Protective switch | optional (expansion module) |
| Audio | |
| Microphone | 1 integrated |
| Amplifier | 5 W (class D) |
| Speaker | 2W / 8 Ohm |
| Sound pressure (SPL max) | 78 dB (for 1 kHz at a distance of 1 m) |
| LINE OUT | 1 VRMS / 600 Ohms |
| Volume control | adjustable with automatic adaptive mode |
| Full duplex | yes (AEC) |
| Audio output | 1.9W |
| Protocols | RTP/SRTP |
| Codecs | G.711, G.729, G.722, L16/16kHz |
| Camera and video | |
| Sensort | 1/2.7'' color CMOS |
| Focal distance | 1.9 mm |
| Viewing angle | 125° (H), 105° (V) |
| Peephole viewing angle | 138° (H), 105° (V) |
| Infrared glow | Yes |
| WDR | Yes |
| Minimal lighting | 0.8 lux without IR illumination |
| Protocols | RTP/RTSP/RTCP/HTTP, ONVIF v2.4 profile S & T |
| Codecs | H.264, MJPEG, Zipstream |
| Resolution H.264, MJPEG | max. Full HD (1920 x 1080) |
| Frame rate | max. 30 frames per second |
| QR code specification | |
| Type | static QR containing 4-15 digits (decimal, hexadecimal characters). |
| Version | 1 - 40 (all supported versions) |
| Next | The QR code can be colored and contain an image |
| Mechanical properties | |
| Frame | robust zinc die-cast with surface treatment (nickel and black color) |
| Operating temperature | -40°C to +60°C |
| Storage temperature | -40°C to +70°C |
| Operating humidity | 10%-95% (non-condensing) |
| Weight | 2 kg |
| Level of coverage | IP54 and IK08 |
| Dimensions | |
| Frame for wall mounting (2 modules) | 107 (W) x 234 (H) x 28 (D) mm |
| Frame for wall mounting (2 modules) | 130 (W) x 257 (H) x 5 (D) mm |
| Box for wall mounting (2 modules) | 108 (W) x 238 (H) x 45 (D) mm |
| Expansion modules | |
| 2N® Access Unit QR supports all modules from the 2N® IP Verso 2.0 intercom | |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















