9160346 - Access Unit 2.0 Touch keypad & RFID - 125kHz, 13.56MHz, NFC, PIC
Access Unit 2.0 Touch Keypad & RFID is a compact access unit equipped with an RFID card reader and a touch keypad. The multi-frequency RFID card reader allows the use of both older 125kHz cards and 13.56MHz carriers. NFC support Technical...
Product code: 2304-021 EAN: 8595159515151 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
Access Unit 2.0 Touch Keypad & RFID is a compact access unit equipped with an RFID card reader and a touch keypad. The multi-frequency RFID card reader allows the use of both older 125kHz cards and 13.56MHz carriers. NFC support
Technical parameters
| Interface | |
| Power source: | PoE and/or 12 V/1 A DC |
| PoE: | 802.3af (Class 0-12.95W) |
| HIND: | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 modular connector |
| Recommended cabling: | Cat-5e or better |
| Active switch output: | 8 to 12V DC/max 600mA |
| Passive switch: | NO/NC switching contacts, up to 30 V/1 A AC/DC |
| Inputs: | 2 inputs in passive/active mode (-30 V to +30 V DC) |
| OFF = open or Uin> 1.5 V | |
| ON = short circuit or Uin< 1.5 V | |
| Protective switch: | automatically included in the 2N Access Unit 2.0 |
| Audio: | buzzer (97dBA) |
| Supported protocols: | DHCP opt.66, SMTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| Touch keyboard | |
| Technology: | capacitive touch technology |
| high sensitivity of the touch layer (0.1pF) | |
| Reliability: | regular automatic calibration (SmartSense) |
| does not detect false touches when the surface is wet | |
| Signaling: | adjustable backlight intensity |
| indicating with the use of multi-colored LED lights | |
| acoustic response to every touch of the keyboard | |
| RFID card reader | |
| Supported frequencies: | variant 125 kHz and 13.56 MHz |
| Supported card types: | The compatibility of individual card types depends on the order number |
| 125 kHz: | EM4100, EM4102 |
| HID Prox - Secured version only | |
| 13.56 MHz: | ISO14443A, ISO14443B, NFC support |
| reads UID (CSN) | |
| reads PACs ID (HID iClass card with SIO object) - only Secured version | |
| Mechanical properties | |
| Frame: | robust zinc casting with surface treatment (nickel and black color) |
| Operating temperature: | -40°C to +60°C |
| Storage temperature: | -40°C to +70°C |
| Operating relative humidity: | 10%-95% (non-condensing) |
| Dimensions: | Frame for wall mounting: |
| - 1 module: 107 (W) x 130 (H) x 28 (D) mm | |
| Frame for wall mounting: | |
| - 1 module: 130 (W) x 153 (H) x 5 (D) mm | |
| Wall mounting box (minimum hole size): | |
| - 1 module: 108 (W) x 131 (H) x 45 (D) mm | |
| Weight: | max 0.8 kg |
| Coverage level: | IP54 and IK08 |
| Type of device | Access unit (base module) |
| Modularity | Yes |
| Design line | Verso |
| Construction | Surface / recessed |
| Color | Black |
| Degree of coverage | IP54 |
| Mechanical durability | IK08 |
| Execution | Standard |
| Power supply | PoE (802.3af) external 12 V DC |
| Connectivity | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 connector |
| Output for door lock | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power supply | from PoE / from ext. power supply |
| Digital inputs | 2 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth option | Yes, using expansion modules |
| RFID option | Yes, 125 kHz + 13.56 MHz reader in this module |
| Keyboard option | Yes, the keyboard in this module |
| Biometrics option | Yes, using 9155045 |
| Display option | Yes, using 9155036 |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















