9161121 - Access Unit M 13.56 MHz, NFC, PIC - 3m Eth cable
This version of the 2N® Access Unit M RFID reader reads most cards at a frequency of 13.56 MHz. It is suitable for companies that are comfortable with traditional RFID technology. Employees who do not wish to carry a card can use a mobile phone for...
Product code: 2309-195 EAN: 8595159523231 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
This version of the 2N® Access Unit M RFID reader reads most cards at a frequency of 13.56 MHz. It is suitable for companies that are comfortable with traditional RFID technology. Employees who do not wish to carry a card can use a mobile phone for access. The reader supports NFC technology. Manage the unit remotely via a secure web interface or in 2N® Access Commander software.
Technical parameters
| Power supply | |
| Type | PoE and/or 12 V/1 A DC |
| PoE | 802.3af (Class 0-12.95W) |
| Interface | |
| HIND | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX RJ-45 male (2.9m pigtail) |
| Recommended cabling | Cat-5e or better |
| Active switch output | 8 to 12V DC/max 600mA |
| Passive switch | NO/NC switching contacts, up to 30 V/1 A AC/DC |
| Inputs | 2 inputs in passive/active mode (-30 V to +30 V DC) short circuit or Uin< 1.5 V |
| OFF = open or Uin> 1.5 V | |
| ON = short circuit or Uin< 1.5 V | |
| Protective switch | automatically part of the 2N Access Unit M |
| Audio | buzzer, 1W/8ohm |
| Supported protocols | DHCP opt.66, SMTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| RFID card reader | |
| Supported frequencies | 125 kHz and 13.56 MHz |
| 125 kHz | EM4xxx |
| 13.56 MHz | reads UID (CSN): ISO14443A, PicoPass (HID iClass), FeliCa, ST SR(IX), NFC (2N ® Mobile Key) |
| reads secure MIFARE ® DESFire ® EV2/EV3 cards with 2N ® PICard technology | |
| Mechanical properties | |
| Cover | tempered glass with durable plastic |
| Operating temperature | -40°C to +60°C |
| Storage temperature | -40°C to +70°C |
| Transport relative humidity | 10%-95% (non-condensing) |
| Dimensions | 50 (W) x 133 (H) x 27 (D) mm |
| Recessed mounting box: | |
| 40 (W) x 127 (H) x 68 (D) mm | |
| Wall mounting box: | |
| 27 (W) x 134 (H) x 52 (D) mm | |
| Weight | max 0.5 kg |
| Level of coverage | IP55 and IK07 |
| Type of device | Access unit |
| Modularity | No |
| Construction | Superficial |
| Color | Black |
| Degree of coverage | IP55 |
| Mechanical durability | IK07 |
| Power supply | PoE (802.3af) external 12 V DC/1 A |
| Connectivity | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX RJ-45 male (2.9m pigtail) |
| Output for door lock | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power supply | from PoE / from ext. power supply |
| Digital inputs | 2 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth option | No |
| RFID option | Yes, a 13.56 MHz reader |
| Keyboard option | No |
| Biometrics option | No |
| Display option | No |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















