9155301CBS - IP Solo with camera, surface mounted, black
Compact IP intercom, 1 button, hidden HD camera, IR illuminator, call answering, easy integration into Home Automation system, surface mounting. Black colour.
Technical parameters
Signalling protocol
SIP...
Product code: 0108-828 EAN: 8595159505565 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
Compact IP intercom, 1 button, hidden HD camera, IR illuminator, call answering, easy integration into Home Automation system, surface mounting. Black colour.
Technical parameters
| Signalling protocol | |
| SIP 2.0 (RFC - 3261) | |
| Buttons | |
| Quick Dial buttons: | transparent buttons with white backlighting and easily replaceable nameplate |
| Number of buttons: | 1 |
| Audio | |
| Microphone: | 1 integrated microphone |
| Speaker: | 2W |
| Sound pressure for 1kHz at 1m: | 78 dB |
| Audio stream | |
| Codes: | G.711, G.729, G.722, L16/16kHz |
| Camera (optional) | |
| Resolution - JPEG: | 1280 x 960 px |
| Resolution - video call: | 640 x 480 px |
| Viewing angle: | 128° (H), 95° (E), 134° (D) |
| Night vision: | yes |
| Video stream | |
| Codes: | H.263+, H.263, H.264, MJPEG, MPEG-4 |
| Interface | |
| Power: | 12V ± 15%/ 2A DC, or PoE |
| PoE: | PoE 802.3af (Class 0 - 12.95W) |
| LAN: | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 |
| Switch Output: | NC/NO contacts, max 30V/1A AC/DC |
| Active switch output: | 8 to 12 V DC depending on power supply (PoE: 10 V; adapter: supply voltage minus 2V), max 400mA |
| Protective switch: | yes, built-in |
| Supported protocols: | SIP2.0, DHCP opt. 66, ONVIF, SMTP, 802.1x, RTSP, RTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| Mechanical Features | |
| Operating temperature: | -40°C - 60°C |
| Storage temperature: | -40°C - 70°C |
| Operating relative humidity: | 10%-95% (non-condensing) |
| Officially certified level of protection: | IP54, IK08 |
| Dimensions | |
| Wall mounting frame - 1 module: | 107 x 130 x 28mm |
| Wall Mounting Box - 1 module: | 130 x 153 x 5mm |
| Device Type | Intercom |
| Modularity | No |
| Door Station Design | 2N® IP Solo |
| Mounting | Surface |
| Color | Black |
| Grade Enclosure | IP54 |
| Mechanical resistance | IK08 | Conduct | Hardened plastic |
| Number of ringer buttons | 1 | Power | PoE (802.3af) External 12 V DC / 2(3) A |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Camera | Yes | Maximum resolution | 1280 x 960 | Max. Call resolution | 640 x 480 |
| Frame rate | 15 FPS |
| Frame angle (Horizontal) | 135° (H) x 109° (V) |
| Backlit | Infra |
| WDR | No | Video compression | H.263+, H.263, H.264, MJPEG, MPEG-4 |
| Audio input | Integrated microphone |
| Audio output | Integrated 2 W speaker |
| Door lock output | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power | from PoE / ext. Power |
| Digital inputs | 1 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth capability | No | QR capability Code | No | RFID capability | No | Keypad capability | No | Biometrics capability | No | Display capability | No |
9155071 - IP Solo - Inclined pad
49,95 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















