9155301S - IP Solo surface mount, without camera
The compact IP intercom will be a great addition to your smart home entrance. Although it has only one button, it will impress you with its hidden HD camera, many features including receiving calls from the intercom on your phone, or easy...
Product code: 2105-181 EAN: 8595159515854 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
The compact IP intercom will be a great addition to your smart home entrance. Although it has only one button, it will impress you with its hidden HD camera, many features including receiving calls from the intercom on your phone, or easy integration into an already established home automation system.
Technical Specifications
| Signalling protocol | |
| SIP 2.0 (RFC - 3261) | |
| Buttons | |
| Quick Dial buttons: | transparent buttons with white backlighting and easily replaceable nameplate |
| Number of buttons: | 1 |
| Audio | |
| Microphone: | 1 integrated microphone |
| Speaker: | 2W |
| Sound pressure for 1kHz at 1m: | 78 dB |
| Audio stream | |
| Codes: | G.711, G.729, G.722, L16/16kHz |
| Camera (optional) | |
| Resolution - JPEG: | 1280 x 960 px |
| Resolution - video call: | 640 x 480 px |
| Viewing angle: | 128° (H), 95° (E), 134° (D) |
| Night vision: | yes |
| Video stream | |
| Codes: | H.263+, H.263, H.264, MJPEG, MPEG-4 |
| Interface | |
| Power: | 12V ± 15%/ 2A DC, or PoE |
| PoE: | PoE 802.3af (Class 0 - 12.95W) |
| LAN: | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 |
| Switch Output: | NC/NO contacts, max 30V/1A AC/DC |
| Active switch output: | 8 to 12 V DC depending on power supply (PoE: 10 V; adapter: supply voltage minus 2V), max 400mA |
| Protective switch: | yes, built-in |
| Supported protocols: | SIP2.0, DHCP opt. 66, ONVIF, SMTP, 802.1x, RTSP, RTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| Mechanical Features | |
| Operating temperature: | -40°C - 60°C |
| Storage temperature: | -40°C - 70°C |
| Operating relative humidity: | 10%-95% (non-condensing) |
| Officially certified level of protection: | IP54, IK08 |
| Dimensions | |
| Wall mounting frame - 1 module: | 107 x 130 x 28mm |
| Wall Mounting Box - 1 module: | 130 x 153 x 5mm |
| Device type | Intercom |
| Modularity | No |
| Design door station | 2N® IP Solo |
| Mounting | Surface |
| Color | Nickel |
| Grade Enclosure | IP54 |
| Mechanical resistance | IK08 | Conduct | Hardened plastic |
| Number of ringer buttons | 1 | Power | PoE (802.3af) External 12 V DC / 2(3) A |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Camera | None |
| Audio input | Integrated microphone |
| Audio output | Integrated 2 W speaker | Door lock output | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power | from PoE / from ext. power |
| Digital inputs | 1 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth capability | No | QR capability Code | No | RFID capability | No | Keypad capability | No | Biometrics capability | No | Display capability | No |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















