1211MB, FAB Profi - electric opener standard, mechanical interlock, 8-16 V AC / DC
Electromechanical lock Assa Abloy, which passes through the upper latch of a conventional lock and is mounted in the door frame. Unlocked when voltage is applied. The lock can be permanently unlocked with a mechanical lever. The delivery includes a...
Product code: 0104-415 EAN: 8595584648233 Producer: ABLOY
- Description
- Product inquiry
Electromechanical lock Assa Abloy, which passes through the upper latch of a conventional lock and is mounted in the door frame. Unlocked when voltage is applied. The lock can be permanently unlocked with a mechanical lever. The delivery includes a long front panel, which is used to attach the lock to the door frame.
| Type | electromechanical lock with mechanical interlock |
| Power supply | 8 - 16 V AC / DC |
| Current consumption | 12 V AC / 300 mA, 12 V DC / 600 mA |
| Door lock opening time | 12 V / max. 60s |
| Properties | breakage resistance 285 kg |
| Properties | adjustable latch range 4 mm |
| Front panel | part of the shipment |
| Package contents | lock, long bar |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















