Nous B4Z Smart Zigbee 1 channel switch
The Nous B4Z ZigBee Smart Controller provides flexible power options and high functionality. The single-channel relay can be powered by both 100-240VAC and 24-30VDC, offering multiple wiring options and increasing the universality of the device....
Product code: 2405-238 EAN: 5905072800532 Producer: NOUS
- Description
- Product inquiry

The Nous B4Z ZigBee Smart Controller provides flexible power options and high functionality. The single-channel relay can be powered by both 100-240VAC and 24-30VDC, offering multiple wiring options and increasing the universality of the device. With support for Zigbee 3.0 and Zigbee2MQTT protocols, the Nous B4Z ZigBee can be easily integrated into a variety of smart home systems that are protocol compatible. Users can thus remotely set timers or automate the control of garage doors/blinds/roller shutters according to specific scenarios.

The Nous B4Z ZigBee smart garage door/blind/rolet controller is designed to fit under a switch, allowing them to be smartly controlled with the Tuya/SmartLife or HomeAssistant apps, while retaining the traditional manual control via a switch. The Nous B4Z ZigBee smart controller can create automations based on the time of day, a custom schedule or other scenarios in collaboration with other smart home elements.

|
Key Features:
|
Package contents:
|

Nous B4Z ZigBee is thus the ideal solution for smart homes where convenient and automated control of motorized devices is required. Thanks to its flexibility and wide integration possibilities, it offers great customization options and improves user comfort. The Nous B4Z ZigBee Smart Controller is compatible with Google Home and Amazon Alexa assistants, allowing you to control connected devices using voice commands. This module offers a robust and efficient solution for the modern smart home, ensuring reliability and ease of use.
It requires a central ZigBee unit to operate, ensuring reliable and stable signal transmission.
| Special Features | works with app or locally in Home Assistant with zigbee2mqtt or zha, 1 channel, power meter |
| Certification | CE |
| Compatibility | Requires Zigbee 3 gateway.0 |
| Material | PC V0 flame retardant plastic |
| Device dimensions | 42 mm × 37 mm × 16 mm |
| Maximum load | AC 16A / DC 10A |
| Operating Temperature | 0 ºC ~ 40 ºC |
| Moisture Protection Level | Indoor IP20 |
| Operating Voltage Range | 100-240VAC / 24-30VDC |
| Device weight | 30 g |
| Communication standard | IEEE 802.15.4 |
| Protocol | ZigBee 3.0 |
| Smartphone control | Nous smart, Tuya smart life app, Home Assistant etc |
| Compatibility with voice assistants | Alexa, Google Assistant |
| Frequency range | 2400 - 2483 MHz |
| Max. Transmit power | 10 dBm |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















