Night Pearl SEER 50 PLUS II - Thermal imaging adapter
The latest model of thermal imaging adapter with a 50 mm lens for observing the object day and night, in fog and in the rain. Wi-Fi connection, target detection up to 1800 m!
Night Pearl SEER 50 PLUS II is an extremely precise and precise thermal...
Product code: 2NPSEER50PLUSII EAN: 8594191312667 Producer: Night Pearl
- Description
- Product inquiry
The latest model of thermal imaging adapter with a 50 mm lens for observing the object day and night, in fog and in the rain. Wi-Fi connection, target detection up to 1800 m!
Night Pearl SEER 50 PLUS II is an extremely precise and precise thermal imaging adapter even when shooting repeatedly. You will receive a shooting list together with the extension. Just unpack and you can go hunting immediately without having to shoot again!
The Night Pearl SEER 50 PLUS II thermal imaging adapter transforms your daytime riflescope into a thermal imaging device that provides excellent image resolution with the possibility of focusing for hunting, military, security and other purposes. Night Pearl SEER 50 PLUS II can be easily attached via a riflescope adapter, whose eye relief, intentional outline and settings are close to the user, therefore it brings relief to the eyes during long-term observation, allows the use of experienced habits associated with the use of day optics.
A wide range of color palettes allows the user to detect the target depending on different backgrounds and weather conditions, navigating the menu using the ergonomic joystick is fast and user-friendly. Night Pearl SEER 50 PLUS II has a Wi-Fi connection for taking and viewing photos / videos or watching the observed image in real time via the App on a mobile device.
Properties:
- multifunctional device - manual thermal imaging monocular or thermal imaging adapter
- easy attachment to the riflescope using an adapter
- without the need for further firing (shot list included)
- 50 mm lens providing a large field of view
- very high quality image
- French sensor LYNRED
- durable lightweight body
- user-friendly one-handed operation
- wide range of color palettes
- Wi-Fi connection allowing you to take a Photo / Video or view it through the App, watching the observed image in real time
- 32 Gb internal memory
- PIP function - picture in picture
- integrated ratio rangefinder
- video output
- power saving mode
- multilingual menu
- power bank option (see related products below)
Specifications:
| Optical magnification | 1x |
| Digital zoom (for observation only) | 2x, 4x, PIP (only for monocular, not available in conversion mode) |
| Resolution, core type | 384x288 px, Ceramic ASi, 17µm |
| Lens diameter | 50 mm |
| Field of vision | 7.4 ° x 5.6 ° |
| Lens focus | manual |
| NETD | standard 35 mK |
| Lens system | F1: 1 |
| Image refresh rate | 50 Hz (PAL) / 60 Hz (NTSC) |
| Display type | OLED, 1024x768 px |
| Target detection (1.7 m) | 1800 m |
| Target recognition (1.7 m) | 600 m |
| Color palette | 10 types |
| Internal memory | 32 GB |
| Integrated rangefinder | yes (proportional) |
| Wi-Fi | Yes |
| Battery | 2x / CR123 |
| Battery life | up to 5 hours depending on ambient conditions, power bank option |
| Operating temperature | -40 ° C / + 60 ° C |
| Dimension | 190 mm x 70 mm x 63 mm |
| Mass | 511 g |
| Guarantee | 36 months |
Package contents: Night Pearl SEER 50 PLUS II, user manual, protective case, 2 pcs CR123A batteries, USB cable, video cable, eyepiece with reduction, cleaning cloth, shooting sheet.
Warning: current model lines may differ!

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















