Night Pearl SEER 35 PRO - Thermal imaging adapter
Thermal imaging adapter with 35 mm lens and core 384x288 px, Ceramic ASi, 17µm for observing the object day and night, in fog and rain. Wi-Fi connection.
The Night Pearl SEER 35 PRO thermal imager transforms your daytime riflescope into a...
Product code: 2NPSEER35PRO EAN: 8594191312315 Producer: Night Pearl
- Description
- Product inquiry
Thermal imaging adapter with 35 mm lens and core 384x288 px, Ceramic ASi, 17µm for observing the object day and night, in fog and rain. Wi-Fi connection.
The Night Pearl SEER 35 PRO thermal imager transforms your daytime riflescope into a thermal imaging device that provides excellent image resolution with the possibility of focusing for hunting, military, security and other purposes. Night Pearl SEER 35 PRO can be easily attached via a riflescope adapter, whose eye relief, intentional outline and settings are close to the user, therefore it brings relief to the eyes during long-term observation, allows the use of experienced habits associated with the use of day optics.
A wide range of color palettes allows the user to detect the target depending on different backgrounds and weather conditions, navigating the menu using the ergonomic joystick is fast and user-friendly. Night Pearl SEER 35 PRO has a Wi-Fi connection for taking and viewing photos / videos or watching the observed image in real time via the App on a mobile device.
Properties:
- multifunctional device - manual thermal imaging monocular or thermal imaging adapter
- easy attachment to the riflescope using an adapter
- without the need for further shooting
- durable lightweight body
- user-friendly one-handed operation
- offer five color palettes
- Wi-Fi connection allowing you to take a Photo / Video or view it through the App, watching the observed image in real time
- 32 Gb internal memory
- PIP function - picture in picture
- video output
- power saving mode
- multilingual menu
- power bank option (see related products below)
Specifications:
| Optical magnification | 1x |
| Digital zoom | 2x, 4x, PIP (only for monocular, not available in conversion mode) |
| Resolution, core type | 384x288 px, Ceramic ASi, 17µm |
| Lens diameter | 35 mm |
| Field of vision | 10.6 ° x 8.0 ° |
| Lens focus | manual |
| Lens system | F1: 1 |
| Image refresh rate | 50 Hz (PAL) / 60 Hz (NTSC) |
| Display type | OLED, 1024x768 px |
| Target detection (1.7 m) | 1350 |
| Target recognition (1.7 m) | 450 m |
| Color palette | 5 types |
| Internal memory | 32 GB |
| Integrated rangefinder | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Battery | 2x / CR123 |
| Battery life | up to 5 hours depending on ambient conditions, power bank option |
| Operating temperature | -40 ° C / + 60 ° C |
| Dimension | 175 mm x 70 mm x 63 mm |
| Mass | 495 g |
| Guarantee | 36 months |
Package contents: Night Pearl SEER 35 PRO, user manual, protective case, 2 pcs CR123A batteries, USB cable, video cable, eyepiece with reduction, cleaning cloth.
Warning : current model lines may differ!

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















