Modular 200 - FOG - fog generator
The device is used for quick fogging of the space where it is advisable to prevent theft and further movement of intruders. From the announcement of the alarm, there is a time delay until the intervention of the security agency. During this period...
Product code: 2309-121 EAN: 8595584661379 Producer:
- Description
- Product inquiry
The device is used for quick fogging of the space where it is advisable to prevent theft and further movement of intruders. From the announcement of the alarm, there is a time delay until the intervention of the security agency. During this period of time, a potential intruder is able to steal valuable items or damage the equipment of the disturbed area. By using a fogging device, it is possible to make it difficult for the offender to orientate himself in the building. Within a few seconds, the fogging device can fill the room with a very dense fog. This fog lasts a long time in space. The fog is not toxic, does not damage the surfaces of objects, does not settle on objects, and it is necessary to ventilate to remove from the fogged area. The fog generating liquid has a health certificate. The package also includes a 500 ml refill.
| Type | fogging device |
| Max. room size | 200 m3 - smoke visibility up to 1.5 m |
| Max. room size | 600 m3 - smoke visibility over 1.5 m |
| Activation time | min. 4 sec. - max. 28 sec. |
| Number of activations | max. 4 for 28 sec. (full bag 500 ml) |
| Delay between activations | min. 2 minutes |
| Filling volume | exchangeable bag 500 ml, (included in the package) |
| Certificate | yes, the filling is safe for health |
| Power supply | 230 VAC |
| Power consumption | heating 170 W |
| Power consumption | maintenance 37 W |
| Start time | 2h |
| Backup battery | yes, 12V, 2.3Ah, not included |
| Operating time per battery | 1 h |
| Input for activation | Yes |
| Input for blocking | Yes |
| Outputs | yes, device status |
| Optical signaling | yes, device status signaling |
| Construction | vertical |
| Execution | metal |
| Mass | 8.5 Kg |
| Cover color | white |
Modular 200 - FOG - fog generator
1 389,70 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics

















