MOD-VM170 - hl. 170° camera module
Main video module with speaker and microphone. The number of call buttons can be expanded using MOD-xTL-MECH button modules up to a maximum number of 32 addresses. Module type the main video module Number of addresses max. 32 (ring buttons) Number...
Product code: 2001-003 EAN: 8595584650014 Producer: V-LINE
- Description
- Product inquiry
Main video module with speaker and microphone. The number of call buttons can be expanded using MOD-xTL-MECH button modules up to a maximum number of 32 addresses.
| Module type | the main video module |
| Number of addresses | max. 32 (ring buttons) |
| Number of addresses | (can be expanded with MOD-xTL-MECH, max. 32 addresses) |
| Power supply | 22 - 27 V DC from the VT-SEPv2+PS2 source |
| Current consumption | min. 20 mA, max. 220 mA |
| Cabling | 2 wires, twisted, unshielded |
| Output for door lock | NO/NC, max. load 12 V DC/270 mA (can be extended by a second relay using the VT-RELAY module) |
| Output for door lock | (the output cannot power self-locking locks, e.g. SAM EL) |
| Door lock opening time | 1 - 99 sec |
| Camera | 1/ 2.7" fisheye camera, 170° angle of view |
| Exit button | Yes |
| Number of door units in the system | max. 4 (with VT-BUS4A module) |
| Optical signaling | call, door opening, status |
| Construction | recessed/surface |
| Execution | anti-vandal, stainless steel |
MOD-2TL-MECH - 2 button module
59,25 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















