MOD-AUD - hl. module - audio
Main audio module with speaker and microphone. The number of call buttons can be expanded using MOD-xTL-MECH button modules up to a maximum number of 64 addresses. !ATTENTION: IF YOU ARE PLANNING A SYSTEM WITH MORE THAN 32 INDOOR UNITS, CONTACT THE...
Product code: 2001-004 EAN: 8595584650021 Producer: V-LINE
- Description
- Product inquiry
Main audio module with speaker and microphone. The number of call buttons can be expanded using MOD-xTL-MECH button modules up to a maximum number of 64 addresses. !ATTENTION: IF YOU ARE PLANNING A SYSTEM WITH MORE THAN 32 INDOOR UNITS, CONTACT THE EVS DEPARTMENT BEFORE PURCHASING!
| Module type | the main audio module |
| Number of addresses | max. 64 (ring buttons) |
| Number of addresses | (can be expanded with MOD-xTL-MECH, max. 64 addresses) |
| Number of addresses | !ATTENTION: IF YOU ARE PLANNING A SYSTEM WITH MORE THAN 32 INDOOR UNITS, CONTACT THE EVS DEPARTMENT BEFORE PURCHASING! |
| Power supply | 22 - 27 V DC from the VT-SEPv2+PS1 source |
| Current consumption | min. 20 mA, max. 220 mA |
| Cabling | 2 wires, twisted, unshielded |
| Output for door lock | NO/NC, max. load 12 V DC/270 mA |
| Door lock opening time | 1 - 99 sec |
| Exit button | Yes |
| Optical signaling | call, door opening, status |
| Number of door units in the system | max. 4 |
| Construction | recessed/surface |
| Execution | anti-vandal, stainless steel |
MOD-AUD - hl. module - audio
129,27 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics
















